Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KOSGEB Afet Bölgesine Özel Girişimcilik Desteğini Duyurdu

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, deprem bölgesine özel girişimcilik desteğini açıkladı. Detaylar haberde;
KOSGEB Afet Bölgesine Özel Girişimcilik Desteğini Duyurdu
HABER GİRİŞ

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerin ardından afet bölgesi ilan edilen illere özel girişimcilik desteğini açıkladı. Buna göre deprem bölgesi için destek limitleri artırıldı.

Afet bölgesinde yer alan işletmelerin faaliyetlerine hızlı bir şekilde geri dönebilmesi adına geleneksel ve ileri girişimcilik adı altında sağlanan desteklerin limitlerinde artırım gerçekleştirildi.

Geleneksel Girişimci Destek Programı Güncellendi

KOSGEB, Geleneksel Girişimci Destek Programı kapsamında 65 bin lira olarak verilen destek tutarı deprem bölgesine özel 130 bin liraya yükseltildi.

İstihdam için 100 bin, kuruluş giderleri için 20 bin, girişimcinin ya da çalışan personelin alacağı sertifika için 10 bin liraya kadar söz konusu desteğin kullanabileceği belirtildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @Kosgeb

İleri Girişimci Destekleri 750 Bin Liraya Yükseltildi

Kurum, İleri Girişimci Destek Programı adı altında 375 bin lira olarak verilen destek tutarını ise yine afet bölgesine özel olmak kaydıyla 750 bin lira seviyesine çıkardı.

GCM Yatırım Banner

Yazılım ve makine-teçhizat giderleri için 600 bin, sağlanan istihdam için 100 bin, mentorluk, danışmanlık ve işletme koçluğu için 20 bin, kuruluş giderleri için 20 bin, girişimcinin ya da çalışan personelin alacağı sertifika için 10 bin liraya kadar destek verileceği kaydedildi.

Desteklerden yararlanabilecek işletmelerin, resmi kurumlarca iş yerleri, ağır hasarlı, acil yıkılacak veya tamamen yıkılmış olarak belirlenen işletmelerin olduğu bilgisi verildi.

Söz konusu işletmelere daha önceden KOSGEB desteklerinden faydalanıp faydalanmadığına bakılmaksızın Geleneksel Girişimci Destek Programı ve İleri Girişimci Destek Programı kapsamında destek verileceği ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın