Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Korotçenko: Rusya’nın Gücü İki Ülkeyi Haritadan Siler

Rus askeri uzman, nükleer tatbikatın fişeğini ateşleyen Rusya’nın Ukrayna’yı değil, Batı’yı hedef aldığını söyleyerek dikkat çeken açıklamalarda bulundu.
Korotçenko: Rusya’nın Gücü İki Ülkeyi Haritadan Siler
HABER GİRİŞ

Rusya’nın dün nükleer tatbikat için düğmeye basmasının ardından, savaşın başka bir boyuta evrileceğine ilişkin korkulara bir yenisi eklendi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, “Cepheler oluştu, dünya çapında çatışma riski artıyor” çıkışına Rusya cephesinden benzer bir açıklama daha geldi.

Rus devlet televizyonunda düzenlenen bir programda nükleer tatbikatı değerlendiren Rus askeri uzman İgor Korotçenko, Batı’yı işaret etti. Tatbikatların niteliğinin bir tür nükleer saldırı provası olduğu şeklinde dikkat çeken bir ifadede bulundu.

Rus askeri uzman, Kremlin’in yürüttüğü nükleer tatbikat için “İngiltere ve ABD’yi hedef alacak nükleer saldırıların provası” dedi.

Tatbikat kapsamında Rus güçlerinin kullandığı hipersonik füzelere dikkat çeken Korotçenko, Rusya’nın gücünün İngiltere ve ABD’yi haritadan silebilecek nitelikte olduğunu savundu.

Dünkü konuşmasında Ukrayna’yı desteklediği için Avrupa’yı hedef alan Putin gibi Korotçenko da Batı’ya karşı tehditvari üslupta konuştu.

GCM Yatırım Banner

Rusya’nın Batı’yı vurması halinde karşı saldırı ile karşılaşması durumunda cevabının çok sert olacağını ifade ederek, “Bence düşmana onları neyin beklediğini gösterdik” dedi.

“Nükleer Şantaj Değil, Açık Bir Gösterge”

Korotçenko konuşmasında, Rusya’nın nükleer tatbikat kararı alarak Ukrayna’ya değil, tüm dünyaya bir mesaj verdiğini duyurdu.

Rus askeri uzman, “Bu mesajla kendilerine gelmeleri ve akıllarını başlarına toplamaları gerek. Bu nükleer şantaj değil, saldırıya uğrarsak neyi yapabileceğimizin açık bir göstergesi” dedi.

İngiltere hakkında ciddi tehditlerde bulunarak, “gerekirse İngiltere’yi okyanusun dibine gömeceklerini” de ekledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı: Uydulara Saldırı Düzenlenmesi Rusya’nın Meşru Hakkı

Batı’ya karşı en sert yüzünü gösteren Rusya, askeri tatbikatların yanı sıra Batı’nın ticari uydularını da vurabileceğini duyurdu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Silah Kontrol Birimi Direktör Yardımcısı Konstantin Vorontsov, bu uyduların Ukrayna ordusuna destek vermesini kabul edilemez buldu.

Batı’nın Ukrayna’ya verdiği desteği kışkırtıcı bir faaliyet olarak yorumlayarak, uydulara saldırı düzenlenmesinin Rusya’nın meşru hakkı olduğunu savundu.

Putin Batı’yı Hedef Göstermişti

Rus lider Putin, dün yaptığı konuşmada dünyanın değişim içine girdiğini ve kimi uluslararası toplumların hegemonyalarının sarsıldığını savunmuştu.

Bu yüzden güçlerini korumak için her şeyi yapabileceklerini söyleyerek Batı bloğunun Rusya’ya uyguladığı geniş çaplı yaptırımlara ve Ukrayna’ya sağladığı desteklere dikkat çekmişti.

Konuşmasında ABD’yi hedef alarak, Washington’ın Ukrayna’yı dış politika aracı olarak kullandığını ifade etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın