Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Korkmaz Ergun, Sosyal Medya Konusunda Yatırımcıları Uyardı

Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, borsada 8 milyon yatırımcıya ulaştıklarını açıkladı ve sosyal medya konusunda dikkatli olunması gerektiğini bildirdi.
Korkmaz Ergun, Sosyal Medya Konusunda Yatırımcıları Uyardı
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Uluslararası İşbirliği Platformu (UİP) tarafından düzenlenen “Sermaye Piyasalarında Finansman Kaynakları ve Reel Sektör” oturumunda pay piyasalarına yönelik açıklamalar yaptı.

Ergun, son 3 yıllık süreçte 139 şirketin halka arzıyla 107 milyar TL kaynak sağlandığını belirten Ergun, böylece kur riskinin ve faiz riskini daha iyi yönetildiğini söyledi. Şirketlerin daha sürdürülebilir yolla yatırım ve büyümelerini finanse ettiğini, son 3 yılda 1 trilyon TL’nin üzerinde kaynağın borçlanma araçları yoluyla sektöre alındığını aktardı.

“8 Milyon Yatırımcıya Ulaştık”

8 milyon yatırımcıya ulaştıklarını paylaşan Ergun, Türkiye’de bu oranın birkaç sene önce yüzde 1 oranında olduğunu hatırlattı. Bunun güzel bir gelişme olduğunu, fakat üzerinde durulması gerektiğini vurguladı.

Gelen yatırımcıların finansal okuryazarlık düzeylerinin yükseltilmesi anlamında daha yapacak çok işlerinin olduğunu ifade etti.

Sosyal Medya Açıklaması

Yatırım yaparken uzun vadeli perspektifle bakarak ortaklık kültürü ile hareket etmenin oldukça önemli olduğunu vurgulayan Korkmaz Ergun, 2023’te 7 milyar TL tutarında halka arzın görüldüğünü duyurdu.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Sermaye piyasaları olarak 3 yılda ciddi bir lig atladıklarını, genç yatırımcıların Borsa’ya katılmasının önemine işaret etti. Bundan duyduğu memnuniyete dikkat çeken Ergun, “Lütfen sosyal medyaya itibar etmeyin, şirket açıklamasını Kamuyu Aydınlatma Platformu’ndan (KAP) takip edin.” dedi.

Finansal okuryazarlık konusunda daha çok çalışmaları gerektiğini, Sermaye Piyasası Kurulu’nun bu konuya çok eğildiğini, kendilerinin de bu alanda önemli çalışmalar yaptığını açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.