Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Konutta Kredili Satışlar 7 Ayın En Düşük Seviyesinde

Banka kredilerine erişimin zorlaşması ve artan faiz oranları, vatandaşın kredi çekerek konut almasını da zorlaştırdı. Kredili satışlarda belirgin düşüş var.
Konutta Kredili Satışlar 7 Ayın En Düşük Seviyesinde
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), Salı günü açıkladığı verilere göre ülke genelinde konut satışları Temmuz’da yüzde 16,7 artarak 109 bin 548 oldu. Şubat ayında başlayan beş aylık düşüş serisinin sona ermesi, sektöre dair olumlu sinyal verdi.

Hürriyet yazarı Gülistan Alagöz, yüksek faiz oranlarının konut satışlarına olan etkisine dikkat çekti. Artan faiz oranları ve kredi sınırlamasının, kredili konut satışlarını düşürdüğünü söyledi.

Verilere göre kredili konut satışları Temmuz ayında, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 24,1 azalarak 14 bin 533 olurken, bunun toplam satışlar içindeki payı yüzde 13,3’e geriledi. Bu veriler bize kredili konut satış payının, yedi ayın en düşük seviyesi olduğunu gösterdi.

Kredili Konut Satışlarının Payı 3 Aydır Düşüyor

Kaynak: Hürriyet

Banka kredisi kullanılarak alınan konut satışlarının, toplam satışlar içindeki payı Ocak ayında yüzde 16,6 oldu. Şubat’ta yüzde 21,7, Mart’ta yüzde 24 ve Nisan’da yüzde 25,4 oldu.

Mayıs ayında yüzde 24,3’e gerileyen oran, Haziran’da yüzde 16,1’e indikten sonra Temmuz’da da yüzde 13,3’le düşüşünü sürdürdü.

Yeni konut fiyatlarının yüksek olmasının yanında, üretimdeki düşüş ikinci el konutlara olan talebi artırdı. TÜİK verilerine göre Temmuz ayında ikinci el konut satışları, yıllık bazda yüzde 19,5 artışla 77 bin 907 oldu. Bunun toplam satışlar içindeki payı yüzde 71,1’e denk geliyor.

Toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 2,6’ya gerilerken, Ağustos 2020 tarihinden bu yana en düşük oran kaydedildi.

Haberde, Şubat ayında yaşanan deprem sonrasında artan fiyatların ve krediye erişimin zorlaşmasının konut satışlarını olumsuz etkilediği belirtildi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın, ilk kez ev alacaklar için yeni bir kampanyanın haberini vermesinin konut sektörüne olumlu yansıması bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu