Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Konutlarda Isı Yalıtımı için Yüzde 0,99 Faizle Kredi İmkanı

Konutta ısı yalıtımı projesi kredi paketi hayata geçirildi. Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, vatandaşların bugünden itibaren faydalanabileceğini söyledi.
Konutlarda Isı Yalıtımı için Yüzde 0,99 Faizle Kredi İmkanı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Konutlarda Isı Yalıtım Projesi Kredi Paketi”ni hayata geçirdiklerini açıkladı.

Bakan Nebati Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, bir süre önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan projeye katkılarından dolayı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a teşekkürlerini iletti.

Ziraat Katılım, Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halkbank tarafından, konut başına 50 bin liraya kadar 60 ay vadeli ve yüzde 0,99 faiz oranıyla finansman kredisi kullandırılacağını açıkladı. Vatandaşların bugünden itibaren söz konusu imkandan yararlanabileceğini kamuoyu ile paylaştı.

Projeyi İlk Olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan Duyurmuştu

Projeyi İlk Olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan Duyurmuştu
Kaynak: Paratic Piyasalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6 Haziran’da yapılan Kabine toplantısında yalıtımlı konut sayısını artırmak için yeni bir çalışma başlattıklarını söylemişti. Vatandaşlara binaların yalıtım işinde kullanabilmeleri için 60 ay vadeli kredi verileceğini açıklamıştı.

Hazine Bakanı Nebati, bu gelişme sonrasında yaptığı açıklamada, söz konusu projenin hem enerji verimliliğimizi artıracağını hem de sera gazı emisyonunu azaltarak sürdürülebilir çevre politikalarını destekleyeceğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Buna göre yukarıda adı geçen bankalardan alınacak kredilerin yüzde 60’ı yalıtım sözleşmesinin ibrazıyla, kalan yüzde 40’ı da proje tamamlanıp enerji kimlik belgesi alınmasıyla kullanılabilecek.

Enerjide dışa bağımlı bir ülke olduğumuz ve konutların yarısının yalıtımsız olduğu gerçeği göz önünde bulundurulduğunda, bu adım cari dengeyi de olumlu etkileyecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.