Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan 3600 Ek Göstergenin Detaylarını Açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün düzenlenen Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 3600 Ek Göstergenin Detaylarını Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün saat 14:00’da başlayan Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu.

Dün Ak Parti’nin Kızılcahamam’daki kapanış toplantısında konuşan Erdoğan, milyonlarca memur ve emekliyi ilgilendiren 3600 ek gösterge düzenlemesine dair açıklamalar yapacağını söylemişti.

Türkiye artık siyasi ve güvenlik önceliklerini bizzat kendisi tayin eden ve uygulayabilen bağımsız bir ülke olduğunu kaydeden Erdoğan, “Biz ne yaptığımızı iyi biliyoruz. Nereden geldiğimizi, nereye gittiğimizi iyi biliyoruz. Milletim gönlünü ferah tutsun.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı açıklaması
Kaynak: Twitter

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasının devamında, sanayide, üretimde emisyon miktarını azaltacak temiz teknolojileri desteklediklerini belirterek, ulaştırmada, temiz ulaşım ağını genişlettiklerini, demir yolu ve deniz yolu taşımacılığını teşvik ettiklerini ifade etti.

‘Sorunların Asıl Sebebi Enflasyon Değil’

Enflasyonun küresel boyutta bir sorun olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’deki sorunun sadece bu olmadığını ve geçmişteki enflasyon ile mücadele programlarının başarısız olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye ekonomisini belli çizginin üzerine çıkartmayarak yüksek faizle yılların heba edildiğini belirten Erdoğan, “Bu kısır döngünün ilk adımı enflasyonun tanımı ile başlıyor. Batının ekonomi mecralarına göbek bağıyla tabi olanlara göre enflasyon insanların ve kamunun aşırı tüketiminden kaynaklanıyor.” açıklamasını yaptı.

Dünya genelinde 136 ülkenin Merkez Bankası enflasyon oranının altında faiz uyguladığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de teknik olarak bir enflasyonun değil, hayat pahalılığı olduğunu söyledi. Erdoğan, uluslararası kuruluş başkanlarının açıkça faiz ve enflasyonla ilgili ezberlerin bozulması gerektiğini söylediğini hatırlattı.

‘Faizi Düşürmeye Devam Edeceğiz’

Vatandaşların bir kısmının hala yatırımlarını döviz cinsinden yapmakta ısrar ettiğini kaydeden Erdoğan, “Ülkemize döviz girişini sağlayacak yeni yöntemler geliştiriyoruz. Kimse bizden şunu beklemesin, bu iktidar faizi artıracaktır. Biz faizi düşürmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bir yandan fiyat artışlarını durduracaklarını, bir yandan milletin gelir kaybını azaltacak çalışmaları yaptıklarını söyledi.

3600 Ek Gösterge Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Temmuz ayındaki enflasyon farkı artışlarıyla ücretlileri biraz daha rahatlatacaklarını ve yılbaşında tüm çalışanların durumlarını gözden geçirerek herkesin hakkını almasını temin edeceklerini kaydetti.

Milyonlarca emekli ve memurun beklediği 3600 ek gösterge ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çalışma yürütülüyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan düzenlemenin detaylarını paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kamu çalışanları lehine bir fedakarlıkta bulunarak, tüm memurların ek göstergelerinde 600 puanlık bir yükseltmeye gideceklerini söyledi.

Erdoğan bu konuyla ilgili açıklamasının devamında, “Yardımcı hizmetler sınıfındakiler dahil, ülkemizdeki 5,3 milyon kamu görevlimizin tamamı, önümüzdeki yılbaşından itibaren bu düzenlemeden yararlanacaktır.” ifadelerini kullandı.

Yapılacak düzenleme ile genel müdür yardımcılarının ek göstergeleri 3 bin 600’den 4 bin 400’e, şube müdürü, ilçe müdürü seviyesindeki yöneticilerin 2 bin 200’den 3 bine çıkmış olacak.

Sosyal Yardımlar için Yeni Paket

Geçtiğimiz yıl 98 milyar liralık sosyal yardımda bulunduklarını kaydeden Erdoğan, bu yıl bütçenin güçlendirileceğini ve bu kapsamda ekonomik olarak dezavantajlı, ancak mevcut programlardan yararlanamayan kesimlere yönelik 15 milyarlık yeni bir paketin gündeme alınacağını belirtti.

Programın Haziran ayından itibaren başlayacağını söyleyen Erdoğan, “Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ana okulları veya ana sınıflarına çocuklarını kaydettiren aileler için de bir destek programı oluşturduk. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının yardımından faydalanmış aileler başvurabilecektir.” açıklamasında bulundu.

Yalıtımlı konut sayısını arttırmak için yeni bir çalışma başlattıklarını vurgulayan Erdoğan, “Vatandaşlarımıza binalarının yalıtım çalışmalarında kullanılmak üzere daire başında 50 bin liraya kadar 60 ay vadeli 0,99 faizle kredi imkanı getiriyoruz.” açıklamasını yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.