Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çiftçi ve Memura Müjdeler Verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti'nin Kızılcahamam'daki toplantısında konuştu ve çiftçi ve memuru ilgilendiren açıklamalarda bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Çiftçi ve Memura Müjdeler Verdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kızılcahamam’da partisinin ’30. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında enflasyon konusuna değindi ve kur ve enflasyondan kaynaklanan maliyet artışlarıyla izah edilemeyecek fiyat artışlarını mercek altına aldıklarını söyledi.

Konuttan elektroniğe otomotive kadar uzanan liste olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Enflasyon aşağı yönlü eğilime girdi. Ücretliler başta olmak üzere her kesimden vatandaşın gelirini artıracak programlar hazırlıyoruz.” diye konuştu.

Buğday ve Arpa Alım Fiyatı

Çiftçiye müjde açıklaması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) sert ekmeklik buğdaya bu yıl ton başına 6 bin 50 lira alım ve bin lira prim bedeli olmak üzere toplam 7 bin 50 lira ödeme yapacağını belirtti.

Üreticiler başta her kesimden vatandaşımızın gelirini artırarak arada farkı azaltmaya çalışan programlar hazırlıklarını belirten Erdoğan, “Çiftçilerimize ve memurlarımıza iki ayrı müjde vermek istiyorum. Tahıl fiyatındaki dalgalanma üretim eksikliğinden değil. Biz buğdayı kendi ihtiyacımız için değil, onu işleyip tüm dünyaya satmak için ithal ediyoruz.” açıklamasını yaptı.

TMO’nun arpa alım fiyatı ton başına 5500 lira alım, 500 prim olmak üzere toplamda 6 bin lira olarak belirlenirken, prim ödemesinden ürününü TMO’ya veren çiftçi kayıt sistemine kayıtlı üreticiler yararlanabilecek.

GCM Yatırım Banner

3600 Ek Gösterge Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, memurlar için de bir müjdesi olduğunu belirterek, “3600 ek gösterge diye bilinen bir hazırlık yürütüyoruz. Yarınki kabine ardından yapacağımız konuşmamızda bu hazırlığı detaylarıyla anlatacağım. 5 milyonu aşkın memurun ve emeklinin tamamını ilgilendiren formülle bu meseleyi çözdük.” açıklamasını yaptı.

Geçtiğimiz haftalarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de bu konuyla ilgili açıklamalarda bulunmuş ve taslağın TBMM gündemine getirileceğini söylemişti.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO Üyeliği

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeminde, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik başvurusu da vardı.

Türkiye’nin bölgesel ve küresel gelişmeler karşısında sergilediği ilkeli tutumun dışarda birilerini rahatsız ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Beklentilerimiz karşılanmadan NATO’nun genişlemesi konusunda tutum değişikliğine gitmeyeceğiz. Batının kendi güvenlik ve refahını korumak üzerine kurduğu sistem çatırdıyor.” ifadelerini kullandı.

BM’nin reform edilmesi konusunda yıllardır dile getirdikleri bir teklif olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Dünya 5’ten büyüktür. Şimdi kendileri bunu söylemeye başladılar. BM Güvenlik Konseyi’ni reforme edelim diyorlar. Dediğimize gelecekler.” açıklamasını yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.