Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Konut Satışlarındaki Düşüş Durmuyor: Ekim’de Yüzde 25’e Ulaştı

TÜİK, Ekim ayı konut satış verilerini paylaştı. Satışlardaki çarpıcı düşüş, son raporda da kendini gösterdi. Yabancılara yapılan konut satışlarında Ruslar öne çıktı.
Konut Satışlarındaki Düşüş Durmuyor: Ekim’de Yüzde 25’e Ulaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 Ekim dönemi konut satış istatistiklerini paylaştı. İnşaat sektöründe maliyetleri artıran yüksek enflasyon, artan döviz kurları ve yüksek faizli konut kredilerinin yansımaları verilerde okundu. Ekim ayında konut satışlarındaki düşüş sürdü.

TÜİK verilerine göre Ekim ayında Türkiye genelindeki konut satışlarında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25,3 düşüş kayda geçti. Bu düşüşle birlikte konut satışı 102 bin 660 adede geriledi.

Bir önceki ayın verilerinde konut satışlarındaki düşüş Eylül ayında yıllık bazda yüzde 22,9 olarak kaydedilmişti. Satılan konut satışı ise 113 bin 402 adet olarak açıklanmıştı.

Konut Satışında İstanbul Birinci Oldu

İllere göre konut satışlarındaki pay ele alındığında İstanbul öne çıktı. Yüzde 16,5’lik payı oluşturan İstanbul’da Ekim ayında 16 bin 987 konut satışı gerçekleşti.

Satış sayılarına göre İstanbul’un ardından Ankara ve Antalya geldi. Yüzde 7,9’luk payı oluşturan Ankara’da 8 bin 146, yüzde 6,2’lik payı oluşturan Antalya ise 6 bin 323 konut satışı yapıldı.

GCM Yatırım Banner

Konut satış sayısının en az olduğu iller arasında 30 konut ile Hakkari, 42 konut ile Ardahan ve 69 konut ile Bayburt göze çarptı.

Ocak-Ekim dönemi ele alındığında, bir önceki yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında, konut satışları yüzde 6,7 artışla 1 milyon 159 bin 853 oldu.

İpotekli Konut Sayısında Gerileme Yaşandı

TÜİK’in verilerinde, ülke genelindeki ipotekli konut satışları incelendiğinde; Ekim’de yıllık bazda yüzde 52,7 düşüş görüldü. Böylece ipotekli konut satışları 13 bin 268’e geriledi.

İpotekli satışların payı, toplam konut satışları içerisinde yüzde 12,9 oldu. Ocak-Ekim dönemi ele alındığında ipotekli konut satışları, 2021 yılının aynı dönemine göre yüzde 15,2 artışla 241 bin 869’a çıktı.

Satılan Konutların Yarısından Fazlası İkinci El Konut

Ülke genelinde ilk el konut satışları Ekim’de yıllık bazda yüzde 22 düşüşle 32 bin 692 oldu. İlk el konut satışının payı, toplam konut satışları içinde yüzde 31,8 olarak açıklandı.

İkinci el konut satışları ise yıllık bazda 26,7 düşerek 69 bin 968 oldu. İkinci el konut satışının payı, toplam konut satışları içinde yüzde 68,2 olarak açıklandı.

Yabancılar En Çok Antalya’dan Konut Aldı

Yabancılara yapılan konut satışlarında Ekim’de yıllık bazda yüzde 8,8 düşüş kaydedildi. Bu düşüşle birlikte yabancıların satın aldığı konut sayısı Ekim ayında 5 bin 377 oldu.

Söz konusu satışların payı ise toplam konut satışları içinde yüzde 5,2 olarak açıklandı. Yabancıların satın aldığı konutlar illere göre incelendiğinde Antalya öne çıktı.

Antalya’da yabancılara satılan konut sayısı Ekim’de 2 bin 123 oldu. Antalya’nın ardından bin 658 konut satışı ile İstanbul, 490 konut satışı ile Mersin geldi.

Ocak-Ekim dönemi ele alındığında yabancılara yapılan konut sayısı yüzde 26,9 artışla 55 bin 21 oldu.

TÜİK Ekim Konut Satış İstatistik
Kaynak: TÜİK

En Çok Ruslar Türkiye’den Konut Satın Aldı

Uyruklara göre en çok konut satışı yapılan ülkeler incelendiğinde birinci sırada Rusya yer aldı.

Ekim ayında Rusya Federasyonu vatandaşlarının satın aldığı konut sayısı 2 bin 23 oldu.

Ardından 498 konut ile İran, 310 konut ile Irak ve 216 konut ile Ukrayna vatandaşları geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın