Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Faizleri Ticarette Taban, Konutta Tavan Yaptı

TCMB’nin uygulamada ısrarcı olduğu faiz indirimi ticari kredilere yansırken, konut kredilerinde durum tam tersi oldu. Konut kredisi faizi son 40 ayın zirvesini gördü.
Kredi Faizleri Ticarette Taban, Konutta Tavan Yaptı
HABER GİRİŞ

Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında uygulanan ekonomik hamlelerde ihracat öncelendiği için ticari kredilerdeki faiz oranları yumuşak kalırken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) “nas” mottosuyla sürdürdüğü faiz indirimleri bireysel kredilerin faizlerine yansımadı.

Yüksek enflasyon ortamında inşaat sektöründeki maliyet artışları ve yüksek ev kiraları, ev sahibi olmak isteyenleri kapana sıkıştırdı.

Ticari kredilerde uygulanan düşük faiz uygulamaları, konut kredilerinde hayata geçirilmedi. Konut kredisi faizi son 40 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

TCMB verilerine göre 4 Kasım haftasında ticari kredi faizi 180 baz puan düşerek yüzde 16,16 oranına geriledi. Bu düşüşle birlikte ticari kredi faizleri 2 yılın en düşük seviyesine çekildi.

Ancak aynı düşüş konut kredisi için uygulanan faiz oranında görülmedi. Aynı hafta konut kredisi faizi yüzde 21,40’tan yüzde 21,56’ya çıktı.

GCM Yatırım Banner

Konut kredisi faizinde gelinen bu seviye, en son 2019 yılının Temmuz ayında kayda geçmişti.

Ticari Kredilerde 9,71 Puanlık Faiz İndirimi Yapıldı

Uygulanan makroihtiyati tedbirler kapsamında politika faizi indirimiyle birlikte kurumsal kredi kartları ve kredili mevduat hesabı (KMH) hariç ticari kredi faizi 4 Kasım haftasından itibaren yüzde 17,96’dan yüzde 16,16’ya düştü.

Bu düşüş, 2022 yılı boyunca uygulanan faiz indirimlerinin başındaki seviyeye göre 9,71 puan olarak kayda geçti.

İhtiyaç Kredi Faizinde 3,87 Puanlık İndirim Yaşandı

İş insanlarına sağlanan finansal desteğin aksine bireysel kullanıcılar için büyük çaplı faiz indirimi uygulanmadı.

Bireysel kullanıcıların faydalandığı ihtiyaç kredi faizi 20 Ekim haftasındaki yüzde 30,88 oranından, 4 Kasım haftasında yüzde 30,38 oranına çekildi.

2022 yılı boyunca uygulanan faiz indirimlerinin başındaki seviyeye göre ihtiyaç kredisi faizinde 3,87 puanlık düşüş kaydedildi.

Konut Kredisi Faizine Uygulanan İndirim Miktarı 3,15 Puan Oldu

TCMB’nin bu yıl politika faizinde ilk indirime gittiği 19 Ağustos haftasında yüzde 18,41 olan yıllık konut kredisi faizi, gelinen noktada yüzde 21,56’ya çıktı.

Politika faizi indiriminin uygulandığı süreçte konut kredisi faizi ise 3,15 puanlık indirim yaşadı.

Söz konusu faiz oranı özel bankalarda daha yüksek. Uzun vadelere bölünen konut kredisi ödemelerinde kamu bankalarında uygulanan faiz oranı yüzde yüzde 1,2 iken özel bankalarda bu oran yüzde 2,73’ü bulabiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.