Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Konut Kredilerinde Faizi Düşürecek Kampanya Yolda!

Konut piyasasındaki durgunluğa bulunan çözüm, düşük faizli kredi imkanı oldu. Talebi canlandıracak konut kampanyasının detayları haberimizde;
Konut Kredilerinde Faizi Düşürecek Kampanya Yolda!
Son Güncelleme: 
Yorum

Konut satışlarındaki çarpıcı düşüşler, sektördeki arz-talep sorununu bir kez daha gündeme getirdi. Piyasadaki durgunluğun nedenleri arasında gösterilen yüksek faizli konut kredilerine çözüm için Aralık ayına işaret edildi. Alt, orta ve üst gelir gruplarında yer alan müşteriler için konut kredilerinin faizleri de sınıflandırılacak.

0,69 ila 1,20 arasında değişkenlik gösterecek faiz oranlarının bütçeye göre uygulanacak olmasının talep ayağını canlandırması planlanıyor. Aralık’ta kamunun başlatacağı kampanyaya dair sektör yetkilileri Ekonomim’e konuştu.

Yeni konut kampanyasının içeriği hakkında bilgi veren Invest İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Uçar, “Sektöre yönelik yeni pakette gelir gruplarına göre üç farklı faiz sistemi olacak. Faiz oranlarının 0,69’dan başlayıp, 1,20’ye kadar gelmesi bekleniyor” dedi.

Kampanyanın Aralık ayının ortalarında kamuoyuyla paylaşılacağını söyleyen Uçar özellikle Ocak, Şubat ve Mart aylarında konut sektöründe ciddi bir hareketlilik beklediklerini paylaştı.

Talep kısmının yanında arz tarafının durumuna da değinen Uçar, deprem coğrafyasında ve artan nüfus ortamında üretimin artması gerektiğine dikkat çekti. Ancak mevcut durumda arzın, talebi karşılamada yetersiz kaldığını söyledi.

Değeri 4 Milyona Kadar Olan Konutlar için Faiz Oranının 0,69 Olması Bekleniyor

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, gelir grubuna göre verilecek kredi faizlerinin içeriği hakkında bilgi verdi.

0,69’luk faiz oranının, değeri 4 milyona kadar olan konutlar için 0,90’lık bir rakamın ise 4 milyon ile 15 milyon arasındaki konutlar için konuşulduğunu paylaştı.

Piyasayı canlandırmak adına düşük faiz rakamlarının tek başına yeterli olmayacağına değinen Özyurt, “Kamu bankaları burada özel sektör ile emlak konut projelerini ayırt etmeden kredi sistemi uygulanırsa sektör canlanır” dedi.

“1 Yıl Sonra 2,5 Milyonluk Ev 4 Milyon Olacak”

Söz konusu konut projesinden faydalanmayı düşünen 3-4 milyonluk bir kitle olduğunu söyleyen Özyurt, “Onlar da alamayıp kirada kaldığı için kiralar bu kadar artıyor” şeklinde çıkarımda bulundu.

Ayrıca yüksek enflasyon ortamında halkın gelecek yıl ev fiyatlarının daha da artacağını bildiği için Aralık’ta duyurulması planlanan projeden bir an evvel faydalanmak isteyeceği tahminini paylaşarak şöyle konuştu:

“İnsanlar enflasyonun gelecek birkaç yıl yüzde 50’ler seviyesinde olacağını öngörüyor. Dolayısıyla konut kredisinde faizler yüzde 7-10’a denk geleceğinden insanlar bunu kullanmak isteyecek. Çünkü bu enflasyonda 2,5 milyonluk ev 1 yıl sonra 4 milyon olacak.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu