Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Konut Kiraları Alınan Tedbirlere Rağmen Hızla Yükseliyor

BETAM’a göre satılık konut ilanı metrekare fiyatı Mart’ta yüzde 122, kiralıklarda yüzde 157 oranında artış gösterdi.
Konut Kiraları Alınan Tedbirlere Rağmen Hızla Yükseliyor
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 8,5 ile mevcut tüketici enflasyonunun altıda birine çekmesi, ekonomik göstergelerin hepsinde dengeleri bozdu. Yatırımcılar alternatif yollara yönelirken, 6 Şubat depremlerinin ardından hızlanan konut sektöründeki bozulma da artık can yakıcı şekilde hissedilmeye başladı.

Ekonomi yönetimi aldığı tedbirlerle konut ve kira artışlarının önüne geçmeye çalışsa da pek işe yaramış gibi görünmüyor. Bugün açıklama yapan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise kirada yüzde 25 artış sınırı süresinin uzatılacağını ve fahiş kira artışına karşı hapis cezası verilebileceğini belirtti.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından yayımlanan Nisan 2023 raporu, konut sektöründe fahiş fiyat artışlarının devam ettiğini ortaya koyuyor.

Deprem Bölgesinde Konut Kiraları 2 Katına Çıktı

BETAM’a göre ülke genelinde ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatı, Mart’ta geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 157 artarak 97 TL’ye yükseldi. Bu oran İstanbul’da yüzde 127, Ankara’da yüzde 199 oldu.

Kiralık konut talep göstergesi önceki aya kıyasla yüzde 1,6 azalırken, yıllık olarak bakıldığında yüzde 25,2 artışı işaret etti.

Kiralanan konut sayısının kiralık ilan sayısına oranı Türkiye genelinde düşüş gösterdi. Kiralık ilanların ne kadar süre yayında kaldığını ölçen kapatılan kiralık ilan yaşı hem ülke genelinde hem de üç büyükşehirde geriledi. Bu iki veri konut piyasasındaki canlılığı ifade ediyor.

Depremden etkilenen illerde ise kiralar iki katına çıkarken, Malatya yüzde 93,2’yle en yüksek fiyat artışının gerçekleştiği il oldu.

Satılık Konut İlanı Metrekare Fiyatı Yüzde 122 Arttı

Ülke genelinde ortalama satılık konut ilan m2 cari fiyatı yüzde 122 artarak 19.215 TL oldu. İstanbul’da yüzde 112,6, Ankara’da yüzde 138,3 ve İzmir’de yüzde 124,8 artış gerçekleşti.

Konut talebi endeksi, bir önceki aya kıyasla yüzde 3,6 oranında yükseliş gösterdi. Konut piyasasındaki canlılık göstergesi olarak izlenen satılan konutların satılık ilan sayısına oranı Türkiye geneli ve üç büyükşehirde yükseldi.

Depremden etkilenen illerdeki satılık konut sayısının üçte birine inmesi, konut piyasasında canlanma belirtileri olarak yorumlandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu