Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Konut Alımı ile Türk Vatandaşı Olma Şartları Değişti

Türkiye’den konut alarak vatandaşlık almak isteyen kişiler için gereken kıstaslarda değişiklik yapıldı. Detaylar haberin devamında...
Konut Alımı ile Türk Vatandaşı Olma Şartları Değişti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bilindiği üzere yabancılar Türkiye’den belirli bir fiyat üzerinden konut yatırımı yaparak Türk vatandaşlığı hakkı elde edebiliyor.

Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nda Türk vatandaşlığı için satın alınması gereken gayrimenkul değerinde değişiklik yapılacağı kararlaştırılmıştı. Beklenen değişiklik gerçekleşti ve yürürlüğe giriyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan Türk Vatandaşlığı Kanunun uygulanmasına dair yönetmelikte değişiklik yapıldı. Buna göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçiş için döviz tutarında taşınmaz alınması şartı 400 bin dolara yükseltildi. Değişiklik öncesi bu oran 250 bin dolar olarak belirlenmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara dair değişiklik önümüzdeki aydan itibaren yürürlüğe girmiş olacak.

Yönetmeliğe dair yapılan bir diğer değişiklik ise bireysel emeklilik sistemi ile alakalı oldu. Buna göre en az 500 bin dolar ya da buna karşılık döviz tutarı ile 3 yıl süreyle bireysel emeklilik sistemine giriş yapan yabancılar, Türk vatandaşlığı hakkına sahip olacak.

GCM Yatırım Banner

BES sistemine yapılan düzenleme bugün itibarıyla yürürlüğe girecek. Kararların, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 46’ıncı maddesi gereğince verildiği ifade edildi.

Merkez Bankası Düzenlemesi

Resmi Gazete’de yayımlanan kararda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası nezdinde bulunan yabancı ülkelerin merkez bankalarına yönelik bir değişiklik yapıldı.

Değişiklik ile beraber TCMB nezdinde bulunan yabancı ülke merkez bankalarına ait para, alacak, mal, hak ve varlık haczedilemeyecek, üzerlerine ihtiyati tedbir ve ihtiyati haciz konulamayacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.