Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Vatandaşlığı Başvurusunda Önemli Değişiklik!

Kabine toplantısında alınan karara göre; Türk vatandaşlığı için alınması gereken gayrimenkul değerinde değişikliğe gidildi. İşte detaylar;
Türk Vatandaşlığı Başvurusunda Önemli Değişiklik!
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün gerçekleşen kabine toplantısında önemli kararlar alınmıştı. Bugün alınan bilgiye göre; istisnai Türk vatandaşlığı için satın alınması gereken gayrimenkulün değerinde yükseltmeye gidildiği duyuruldu.

Kabine toplantısında, Türk vatandaşlığı başvurusu için satın alınacak gayrimenkulün değerinin 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkarılmasının kararlaştırıldığı bildirildi.

Karar kapsamında Türk Vatandaşlığı Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik’in istisnai olarak Türk vatandaşlığının kazanılmasına ilişkin hükümlerin bulunduğu 20’inci maddesinin 2’nci fıkrasının b bendinde değişiklik yapılması öngörülüyor.

Değişiklik, Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek. Böylece en az 400 bin dolar veya karşılığı döviz tutarında taşınmazı tapu kayıtlarına 3 yıl satılmaması şerhi koyulmak şartıyla satın alanlar ve kat mülkiyeti ya da kat irtifakı kurulmuş, en az 400 bin Amerikan doları veya karşılığı döviz tutarı peşin olarak yatırılan ve tapu siciline 3 yıl süreyle devir ve terkini yapılmayacağı taahhüdü şerh edilmek şartıyla noterde düzenlenmiş sözleşme ile taşınmazın satışının vadedildiği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca tespit edilenler Cumhurbaşkanı kararı ile Türk vatandaşlığı kazanabilecek.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın