Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kolombiya’da Normalleşmeden Bu Yana Sekizinci Faiz Artışı Oldu

Kolombiya enflasyonu dizginlemek için faiz artışına devam ediyor. Banka faiz oranlarını 150 baz puan arttırdığını duyurdu. Detaylar haberde;
Kolombiya’da Normalleşmeden Bu Yana Sekizinci Faiz Artışı Oldu
Yorum

Küresel çapta faiz artırımı devam ederken, Kolombiya Merkez Bankası faiz oranını 150 baz puan artırarak  9,7 seviyesine çıkardığını açıkladı.

Bu bankanın Eylül 2021’de politika normalleştirme sürecini başlatmasından bu yana sekizinci faiz artırımı oldu. Böylelikle faiz oranı 2009’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Kolombiya, Temmuz ayının başlarında faiz oranını 150 baz puan artarak yüzde 7,5 seviyesine çıkarmıştı. Bu, bankanın 1999’dan bu yana en büyük artışı olmuştu.

Faiz artırımında analistlerinin beklentisi yüzde 8,6’dan 9,2’ye çıkmasıydı.

Banka, ekonomik aktivitenin güçlü bir şekilde yol alması ve taleplerin artması nedeniyle 2022 için büyüme tahminini yüzde 6,3’ten yüzde 6,9’a yükselttiğini açıkladı.

Dünyada enflasyonun yükselmeye devam ettiğini ve daha kalıcı hale geldiğini vurguladı. Aynı zamanda küresel bir durgunluk korkularının, finansal piyasalarda büyük oynaklık yarattığına değindi.

Orta vadede enflasyonun yüzde 3 hedefine geri dönmesini garanti eden para politikası ayarlama sürecinin devam ettiği bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu