Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kolombiya’da Normalleşmeden Bu Yana Sekizinci Faiz Artışı Oldu

Kolombiya enflasyonu dizginlemek için faiz artışına devam ediyor. Banka faiz oranlarını 150 baz puan arttırdığını duyurdu. Detaylar haberde;
Kolombiya’da Normalleşmeden Bu Yana Sekizinci Faiz Artışı Oldu
HABER GİRİŞ

Küresel çapta faiz artırımı devam ederken, Kolombiya Merkez Bankası faiz oranını 150 baz puan artırarak  9,7 seviyesine çıkardığını açıkladı.

Bu bankanın Eylül 2021’de politika normalleştirme sürecini başlatmasından bu yana sekizinci faiz artırımı oldu. Böylelikle faiz oranı 2009’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Kolombiya, Temmuz ayının başlarında faiz oranını 150 baz puan artarak yüzde 7,5 seviyesine çıkarmıştı. Bu, bankanın 1999’dan bu yana en büyük artışı olmuştu.

Faiz artırımında analistlerinin beklentisi yüzde 8,6’dan 9,2’ye çıkmasıydı.

Banka, ekonomik aktivitenin güçlü bir şekilde yol alması ve taleplerin artması nedeniyle 2022 için büyüme tahminini yüzde 6,3’ten yüzde 6,9’a yükselttiğini açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Dünyada enflasyonun yükselmeye devam ettiğini ve daha kalıcı hale geldiğini vurguladı. Aynı zamanda küresel bir durgunluk korkularının, finansal piyasalarda büyük oynaklık yarattığına değindi.

Orta vadede enflasyonun yüzde 3 hedefine geri dönmesini garanti eden para politikası ayarlama sürecinin devam ettiği bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.