Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Koca’dan Yeni Eris Varyantı Açıklaması: Konular Saptırılıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Eris varyantı ile ilgili tartışmaların ardından yeni açıklamada bulundu. Koca, Eris varyantı için ek tedbire gerek olmadığını bir kez daha vurguladı.
Koca’dan Yeni Eris Varyantı Açıklaması: Konular Saptırılıyor
HABER GİRİŞ

Son günlerde Eris varyantı ile ilgili tartışmaların ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan konuyla ilgili yeni bir açıklama geldi. Bakan Koca, Eris varyantının neden toplumsal gündem olacak önemde olmadığını ve aşı programının neden geçmişte kaldığı hakkında bilgilendirmede bulundu.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Koca, konuların saptırıldığını, bazı görüşlerin ve ısrarlı beyanların bilimsel amaçlı olmadığını söyledi. Koca açıklamasında, salgın boyunca alınan tüm kararların arkasında bilim olduğunu, bilimsel gelişmeleri asla göz ardı etmediklerini ifade etti.

Mücadeleyi bilimsel verilerle yönetmiş bir ekibin, şayet gerekli olsa her şeyin en kolay olabileceği bir noktada bilime sırt çeviremeyeceğini aktaran Koca, “Bizleri karşıtıymışız gibi göstermek isteyenler, ülkemizde başarıyla yürütülen aşı uygulamalarını bilemeyecek kadar bilgisiz olamaz. Çocukluk çağı aşılamalarında oran neden yüzde 95’in üzerinde?” ifadelerini kullandı.

Covid-19 salgını başladığında aşı çalışmalarının tamamını yakından takip ettiklerini ve kendi aşılarını geliştirip ürettiklerini aktaran Koca, bunun sonunda Turkovac’ın ortaya çıktığını hatırlattı. O dönemde hızla ülke sathında bir aşılama kampanyası yürüttüklerini ve başarılı sonuçlar aldıklarını vurguladı.

‘Kapanma ve Toplu Aşılama Söz Konusu Değil’

Salgının o dönem direncini kırmak için aşının elzem olduğunu belirten Koca, yürütülen kampanyanın çok işe yaradığını, virüsün etkisinin azaldığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Gelinen noktada bir propaganda yürütüldüğünü söyleyen Koca, “Toplu aşılamaya kesinlikle ihtiyaç duyulmayan bir dönemdeyiz. Biz gerekli olduğunda gerekeni yaptık. Kapanma gibi toplu tedbirler artık söz konusu değil. Açıkça söylüyorum: Covid-19 için mevcut kişisel tedbirler dışında yeni bir tedbir asla söz konusu değil.” diye konuştu.

Koca, Türkiye’nin küresel propagandanın uygulama sahası olmayacağını ve sağlık konusunda tam bağımsızlığa sahip olduğunu belirtti. Covid-19 aşısının yeniden toplu olarak yapılmasını gerektiren, bilimin teyit ettiği bir durum olmadığının bir kez daha altını çizdi.

Bakan Koca’nın açıklaması, geçen hafta Eris varyantı için ek tedbire gerek olmadığını vurgulamasını takip ediyor. Eris varyantının gündem olmaya değer olmadığını ve ek tedbir gerekmediğini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın