Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KKTC’ye Seyahat Harcamalarında Taksit Yasağı Kaldırıldı

BDDK, Temmuz ayında aldığı karar ile seyahat harcamalarında taksit imkanını kaldırmıştı. Bugün ise KKTC’nin bu karardan istisna tutulduğu açıklandı.
KKTC’ye Seyahat Harcamalarında Taksit Yasağı Kaldırıldı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 31 Temmuz 2023 tarihinde alınan karar kapsamında havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışına ilişkin harcamalarda taksitlendirme imkanını kaldırmıştı.

Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 26’ncı maddesinin yedinci fıkrası uyarınca alınan karar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) kapsıyordu.

Bugün yapılan yeni açıklamada KKTC’ye seyahat harcamalarında 3 taksit devam etmesine karar verildi.

Konuya dair paylaşılan bilgide “31.07.2023 tarihli ve 10631 sayılı Kurul Kararının, 31.07.2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ilişkin harcamalarda uygulanmamasına ve söz konusu harcamalarda taksitlendirme sürelerinin 3 ay olarak uygulanmaya devam edilmesine karar verilmiştir.” ifadesi kullanıldı.

BDDK, Temmuz ayında söz konusu karar ile ilgili yaptığı açıklamada “Sermaye yeterliliği standart oranları hesaplamasında dikkate alınan risk ağırlıklarının ihtiyaç kredileri, bireysel kredi kartları, tüketicilere kullandırılacak binek araç edinimi amaçlı taşıt kredileri ile taşıt teminatlı krediler ve tüketiciler ile yapılacak finansal kiralama işlemleri açısından artırılmasına karar verilmiştir.” bilgisini iletmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.