Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KKM’den Çıkış Sürüyor: 6 Ayda Yarım Milyar TL’yi Geçti

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından paylaşılan haftalık bültende, Kur Korumalı Mevduat'tan çıkış sürecine dair bilgilere yer verildi. Detaylar şöyle...
KKM’den Çıkış Sürüyor: 6 Ayda Yarım Milyar TL’yi Geçti
HABER GİRİŞ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından 28 Haziran haftasına ilişkin veriler açıklandı. Raporda KKM’den çıkış hızının yavaşlamasına rağmen devam ettiği görüldü. BDDK verilerine göre, 28 Haziran haftasında kur korumalı mevduatlar 18,3 milyar TL düşüş gösterdi ve toplam büyüklüğü 2 trilyon 14 milyar TL’ye geriledi.

Şirketlere yönelik vergi avantajının sona ermesiyle birlikte kur korumalı mevduatlarda azalışın sürmesi bekleniyor. Yeni bir düzenleme yapılmadığı takdirde, KKM ve katılım hesaplarına uygulanan kurumlar vergisi istisnası 1 Temmuz itibarıyla sona erdi.

Veriler geride kalan altı ay içerisindeki toplam çıkışım 562 milyar TL olduğunu gösteriyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, döviz cinsinden kur korumalı mevduatlarda şirketlerin vergi avantajının Temmuz ayında yenilenmeyeceğini açıklamıştı.

KKM’de kurumlar vergisi istisnasının süresi, 31 Aralık 2023’ten 30 Haziran 2024’e uzatılmıştı. Düzenleme kapsamında Cumhurbaşkanı’na, sürenin bitimini takip eden altı aylık dönemler halinde uzatma, istisna oranını azaltma ve kanuni seviyesine getirme, hesap türü ve vadesine göre farklı istisna oranları belirleme yetkisi verilmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.