Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KKM’de Şirket Kazançları Vergi İstisnası için Tarih Güncellendi

Kur Korumalı Mevduat için bugün yapılan duyuruda şirketlere yönelik tarih güncellemesi yapıldı. İşte detaylar;
KKM’de Şirket Kazançları Vergi İstisnası için Tarih Güncellendi
HABER GİRİŞ

Şirketlerin Kur Korumalı Mevduat (KKM) kazançlarında vergi istisnası için Cumhurbaşkanı kararı yayımlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla şirketlerin 30 Haziran 2022’dan itibaren bilançolarındaki yabancı paraları KKM sistemine geçirdikleri takdirde vergi istisnalarından yararlanılabileceği duyuruldu.

5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanununun Geçici 14. Maddesinin dördüncü fıkrasında yer alan istisna ile şirketlere KKM sisteminden gelen kazanç için vergi muafiyeti tanınmıştı.

Şirketlerin yabancı paralarını TL’ye dönüştürme işlemi nedeniyle oluşan kur farkı kazançları, KKM’nin vadesi içindeki geçici vergi dönem sonlarında yapılan değerlemelerden doğan faiz geliri tahakkukları ile vade sonunda hesaptan elde edilen faiz geliri, gelir ve kurumlar vergisinden muaf tutulmuştu.

Bugün yayımlanan kararla sisteme dahil olacak şirket ve tüzel kişilik mevduatı için tarih 30 Haziran 2022’ye uzatıldı. Değişiklik öncesinde 31 Mart 2022 şeklindeydi.

GCM Yatırım Banner

KKM hakkında Temmuz ayı başlarında değerlendirmelerde bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Temmuz ayı itibarıyla KKM hesaplarında toplanan 1 trilyon 65 milyar liralık tutarın 515 milyar liralısının döviz tevdiat hesaplarından oluştuğunu söylemişti.

“Döviz tevdiat hesaplarındaki toplam tutar 22 Aralık 2021’de 261,6 milyar dolar iken, bugün itibarıyla 233,4 milyar dolara gerilemiş durumdadır” diyen Nebati, KKM uygulamasıyla liralaşmanın desteklendiğini ve kur kaynaklı baskıların sınırlandığını belirtmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.