Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KKM Uygulamasına Dair Son Karar Resmi Gazete’de

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ kapsamında şirketlerin döviz hesaplarına KKM uygulamasında süre uzatıldı. Detaylar haberde;
KKM Uygulamasına Dair Son Karar Resmi Gazete’de
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ yayımlandı. Buna göre 21 Aralık 2021 tarihindeki 31696 mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan tebliğde değişiklik yapıldı.

Sayı: 2021/14’ün 4’üncü maddesinin birinci fıkrasında yapılan değişikliğe göre yurt içi yerleşik gerçek kişilerin bankalardaki, yurt içi yerleşik tüzel kişilerin ise 31.12.2021 ile 31.12.2022 tarihleri arasındaki herhangi bir tarihte bankalarda mevcut olan ABD doları, Euro ve İngiliz sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyelerinin, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevrilmesi uygulamasında süre uzatıldı.

Alınan karar kapsamında yurt içi yerleşik tüzel kişilerin döviz mevduat ve katılım fonlarına yönelik kur korumalı mevduat uygulaması (KKM) 30 Eylül 2022 tarihinden 31 Aralık 2022 tarihine uzatıldı.

Hükümleri Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı tarafından yürütülen tebliğin, yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girdiği açıklandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada KKM katılım hesaplarını yıl sonuna kadar uzattıklarını söylemişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.