Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KKM Bakiyelerindeki Gerileme Nisan’da Devam Etti

Merkez Bankası'nın Döviz Dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat/Katılma toplam stok bakiyesi Nisan'da düşüşünü sürdürdü. Detaylar haberde…
KKM Bakiyelerindeki Gerileme Nisan’da Devam Etti
HABER GİRİŞ

Ekonomide enflasyonun düşürülmesi amacıyla sürdürülen sıkılaşma politikası kapsamında, Kur Korumalı Mevduat sisteminden kademeli çıkış süreci devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Döviz Dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat/Katılma (DDKKM) ve Türk Lirası Kur Korumalı Mevduat/Katılma (TL KKM) hesaplarına ilişkin Nisan ayı verilerini paylaştı.

Yayımlanan verilere göre, Mart ayı sonunda 74,3 milyar dolar olan DDKKM stok bakiyesi, nisan ayında 1,5 milyar dolar azalarak 72,8 milyar dolara düştü.

Gerçek kişilere ait DDKKM stok bakiyesi 500 bin dolar düşerek 51,9 milyar dolardan 51,4 milyar dolara gerilerken, tüzel kişilere ait DDKKM stok bakiyesi ise 1,1 milyar dolar azalarak 22,4 milyar dolardan 21,3 milyar dolara indi.

Türk Lirası KKM stok bakiyesi ise Niisan ayında 33,7 milyar lira azalarak 98,8 milyar liradan 65,1 milyar liraya düştü. Bu tutar, yaklaşık 2 milyar dolara karşılık geliyor. Açıklanan veriler, toplam KKM bakiyesinin yaklaşık 75 milyar dolar civarında olduğunu gösterdi.

Kur Korumalı Mevduat (KKM), Türkiye’de döviz kurlarındaki dalgalanmalara karşı Türk Lirası (TL) mevduat sahiplerini korumayı amaçlayan bir finansal üründür. Bu hesap türü, döviz kurunun TL karşısında yükselmesi durumunda mevduat sahibine kur farkı ödemesi yapılmasını garanti ediyor.

GCM Yatırım Banner

Sistem, özellikle döviz kurlarının oynak olduğu dönemlerde, vatandaşların TL cinsinden birikim yapmalarını teşvik etmeyi ve döviz kurlarındaki dalgalanmalardan kaynaklanan zararları minimize etmeyi hedefliyor. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın