Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kızıldeniz Tehdidi Büyüyor! Küresel Ticarete Etkisi Ne?

Kızıldeniz’de Husi militanlarıyla başlayan çatışmalar, küresel ticareti doğrudan etkiliyor. Gemilerin rotalarını değiştirmesi navlun fiyatlarını artırdı. İşte detaylar;
Kızıldeniz Tehdidi Büyüyor! Küresel Ticarete Etkisi Ne?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İsrail-Hamas arasındaki çatışmaların ardından tüm dünya Kızıldeniz’de yaşanan gelişmelere odaklandı. İran tarafından desteklenen Husiler, Kızıldeniz’de seyreden ticari gemilere yönelik saldırılarını sürdürüyor.

Dünyanın önde gelen denizcilik şirketlerinin birçoğu yaşanan gelişmelerin ardından Kızıldeniz rotasından vazgeçerek Ümit Burnu’na yöneldi. ABD ve İngiltere’nin Husilere karşı başlattığı saldırılarla bölgedeki tansiyon yükselirken ticari gemilere bölgeden uzak durmaları tavsiye ediliyor.

Nakliye gemilerinin Kızıldeniz rotasını iptal ederek Ümit Burnu’na yönelmesi, seyahat süresini 10-14 gün kadar uzatıyor. Bu durum nakliye gemilerinin sigorta masraflarını, teslimat sürelerini ve taşıma maliyetlerini artırıyor.

Bölgede yaşanan gelişmeler sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ticaretini de etkiledi.

Buğday Ticaret Hacmi Düşüyor

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) tarafından açıklanan verilere göre Süveyş Kanalı’ndan geçen tahıl ve yağlı tohum hacimleri düşüyor. Kızıldeniz’de buğday ticareti hacminin gerilediği, Süveyş Kanalı üzerinden bu ayın ilk yarısındaki geçişlerin 0,9 milyon tonla üç yıllık ortalamaya göre yüzde 63 düştüğü ifade ediliyor.

GCM Yatırım Banner

2024 Ocak ayının ilk yarısında Kızıldeniz’de gerçekleşen buğday akışının yıllık bazda yüzde 40 gerilediği belirtiliyor.

Almanya merkezli ekonomi araştırma kuruluşu Kiel Enstitüsü (ıfW Kiel), küresel ticaretin Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 1,3 gerildiğini bildirdi. Kızıldeniz’de yaşanan gerilimin küresel ticaretteki yavaşlamada etkili olduğu kaydediliyor.

Denizcilik araştırma ve danışmanlık şirketi Drewry’nin aktardığı bilgilere göre denizcilik şirketlerinin rotalarını değiştirerek Ümit Burnu’na yönelmesi, 40’lık konteynerin spot navlun fiyatlarını etkiledi. 30 Kasım’da 1382 dolar olan 40’lık konteynerin spot navlun fiyatı, 18 Ocak itibarıyla 3777 dolara çıktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.