Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kızıldeniz Faturası Kabarıyor: Yeni Tehdit LNG Fiyatları

Petrol sevkiyatını kangren eden Kızıldeniz çatışmaları maliyetleri yukarı taşımaya devam ediyor. Son gelişmeler, Katar’dan yola çıkan LNG gemileriyle ilgili oldu.
Kızıldeniz Faturası Kabarıyor: Yeni Tehdit LNG Fiyatları
HABER GİRİŞ

Orta Doğu’da yaşanan savaşa taraf olan bölgeler küresel piyasaların nabzını yukarı taşımaya devam ediyor. Yemen’deki Husilerin liderinin Kasım ayında İsrail’e misilleme olarak başlattığı Kızıldeniz saldırıları ülkeleri diken üstünde tuttuktan sonra kelebek etkisi her alanda kendini gösterdi.

Petrol sevkiyatında önemli transfer noktası olarak görülen Kızıldeniz’de gemilere saldırı düzenlenmesi petrol fiyatlarının ateşini yükseltirken, küresel ticaret daraldı. Son gelişmelerde, elektrikli otomobil pazarının devi Tesla, Almanya’da üretimi durdurma kararı aldı.

Tüm bunlar olurken, bir kötü haber de sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) gemilerinden geldi. Katar’a ait LNG gemilerinin hareket edememesi fiyatların yukarı çekileceği endişelerini beraberinde getirdi.

Gemilerin çatışma bölgesinden uzakta bir rotaya yönlendirilerek Süveyş Kanalı üzerinden Akdeniz’e gitmesi ise hem yolculuk süresini hem de navlun maliyetlerini artıracağından mevcuttaki alternatif yolların ekonomik olmadığı konuşuluyor.

Piyasa analisti Alex Froley, Katar’ın LNG yüklerini Avrupa bölgesine ulaştırmasının 1 ayı bulduğuna dikkat çekti. Başlangıç rotası Katar olan bir LNG tankerinin Türkiye ve Avrupa’ya ulaşmak için Afrika’yı dolaştığını ve yol haritasının yaklaşık 29 gün sürdüğünü söyledi. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın