Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kıyı Tesislerine Yeşil Liman Sertifikası Verilecek: İşte Şartlar

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeye göre çevre dostu kıyı tesislerine yeşil liman sertifikası verilecek.
Kıyı Tesislerine Yeşil Liman Sertifikası Verilecek: İşte Şartlar
HABER GİRİŞ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının Kıyı Tesislerine Yeşil Liman Sertifikası Düzenlenmesi Hakkında Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik ile kıyı tesislerinin gemi ve yük operasyonlarından kaynaklanan çevresel zararları azaltılarak enerji verimliliğinin artırılması çalışmalarının yaygınlaştırılması ve desteklenmesine ilişkin usul ve esaslar düzenlenmiş oldu.

Yeşil liman sertifikası almak isteyen tesislerin, belirlenen şartları yerine getirerek, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğüne başvurması gerekiyor.

Başvurusu uygun bulunan kıyı tesislerinde yetkilendirilmiş kuruluş ile birlikte yeşil liman denetimi yapılacak ve yeşil liman denetim sonucunun uygun bulunması üzerine ücretsiz sertifika düzenlenecek. Yeşil sertifikalar 3 yıl geçerli olacak ve bitiş tarihinden 2 ay önce yenileme başvurusu yapılabilecek.

Söz konusu tesisin kiralanması veya devri halinde sertifika iptal edilecek. Kıyı tesisinin kiracısının veya devralanın sertifika talebi olursa gerekli koşulların sağlandığının belgelenmesi kaydıyla mevcut sertifika, yeni şirket adına düzenlenecek.

Sertifika şartlarını bir şekilde kaybeden ya da hükümlere aykırı hareket eden tesislere, eksikliklerini gidermesi için 6 ay süre tanınacak. Yeşil liman sertifikası olan tesisler, Kıyı Tesisi Tehlikeli Yük Uygunluk Belgesi ücretinden ve bu belgenin düzenlenmesi için yapılan denetim ücretinden muaf tutulacak.

GCM Yatırım Banner

Doğrulanmış brüt ağırlık tespit hizmetine ilişkin kontrol ücreti alınmayacak ve kıyı tesislerine yönelik düzenlenen yetki belgesi, ruhsat, sertifika gibi izin belgelerinin temdidi/yenilenmesi için ödenecek ücretlerde indirim hakkı ve muafiyet uygulanacak.

Sertifika düzenlenen kıyı tesisleri, yeşil liman bayrağını, “Yeşil Liman (Green Port-Türkiye)” unvanını ve logosunu kullanma hakkına sahip olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.