Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kısa Vadeli Borç Stoku Artış Trendine Devam Ediyor

TCMB, Türkiye’nin Kasım’daki genel mali durumunu ortaya koyan ve finansal yükümlülüklerini temsil eden kısa vadeli dış borç istatistiklerini yayımladı. İşte detaylar;
Kısa Vadeli Borç Stoku Artış Trendine Devam Ediyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) aylık olarak açıkladığı yurt içinin önemli makroekonomik verilerinden olan kısa vadeli dış borç istatistikleri yayımlandı. İstatistiklere göre Türkiye’nin Kasım’daki dış borç stoku 2022 sonuna kıyasla yüzde 15,3 oranında artarak 171,9 milyar dolar oldu.

Bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borç stoku Kasım’da yüzde 8 artarak 67,3 milyar dolara yükseldi. Diğer sektörlerin kısa vadeli dış borç stoku ise yüzde 7,9 yükselişle 58,3 milyar dolar oldu.

Bir önceki ay açıklanan Ekim raporunda Türkiye’nin kısa vadeli dış borç stoku 2022’nin sonuna kıyasla yüzde 14,5 artışla 170,7 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Bankaların yurt dışından kullandıkları kısa vadeli krediler, 2022 yıl sonuna kıyasla yüzde 16,8 oranında artarak 12,5 milyar dolar oldu. Banka hariç yurt dışı yerleşiklerin döviz tevdiat hesabı yüzde 7,5 düşerek 20 milyar dolara geriledi.

Kısa Vadeli Dış Borç Stokunun Büyük Kısmı Dolar Cinsinden

Yurt dışı yerleşik bankaların mevduatı ise Kasım’da yüzde 10,1 oranında yükselerek 18,5 milyar dolar olarak paylaşıldı. Yurt dışı yerleşiklerin TL cinsinden mevduatları geçen yıl sonuna kıyasla yüzde 11,7 oranında artışla 14,7 milyar dolar oldu.

GCM Yatırım Banner

Borçlu bazında incelendiğinde tamamı kamu bankalarından oluşan kamu sektörünün kısa vadeli borcu 2022 yıl sonuna göre yüzde 15,8 oranında artarak 33,4 milyar dolara çıktı. Özel sektörün kısa vadeli dış borcu yüzde 5,4 oranında artarak 92,2 milyar dolara ulaştı.

Kasım 2023 sonu itibarıyla kısa vadeli dış borç stokunun döviz kompozisyonu incelendiğinde yüzde 50’si dolar, yüzde 23,5’i euro, yüzde 10’u TL ve yüzde 16,5’i diğer döviz cinslerinden oluştu.

Orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl veya daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku ise 226,3 milyar dolar olarak duyuruldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.