Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kısa Vadeli Borç Stoku Artış Seyrini Sürdürdü

TCMB tarafından açıklanan rapora göre kısa vadeli borç stoku yüzde 14'ten fazla arttı. Raporun detayları haberde...
Kısa Vadeli Borç Stoku Artış Seyrini Sürdürdü
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ekim ayına yönelik kısa vadeli dış borç istatistiklerini yayımladı. Eylül ayında yüzde 9,6 oranında artan kısa vadeli borç stoku, Ekim ayında artış seyrini sürdürdü.

Rapora göre kısa vadeli borç stoku Ekim sonu itibarıyla yüzde 14,5 oranında artarak 170,7 milyar dolar oldu. Bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borç stoku ise yüzde 5,5 oranında artarak 65,7 milyar dolar oldu.
Ayrıca diğer sektörlerin kısa vadeli dış borç stoku yüzde 9,5 oranında artarak 59,2 milyar dolar oldu.

Bankaların yurt dışından kullandıkları kısa vadeli krediler ise 2022 yıl sonuna göre yüzde 16,8 oranında artarak 12,5 milyar dolar seviyesine yükseldi. Banka hariç yurt dışı yerleşiklerin döviz tevdiat hesabı ise yüzde 7,5 azaldı. 20,0 milyar dolar oldu.

Diğer sektörler altında yer alan ithalat borçları 2022 yıl sonuna göre yüzde 9,2 oranında artarak 53,2 milyar dolar oldu.

Borçlular bazında incelendiğinde ise tamamı kamu bankalarından oluşan kamu sektörünün kısa vadeli borcu geçen yıl sonuna göre yüzde 13,3 oranında artarak 32,7 milyar dolar oldu.

GCM Yatırım Banner

Alacaklılar bazında incelendiğinde ise arasal kuruluşlara olan kısa vadeli borçlar özel alacaklılar kapsamında geçen yıl sonuna göre yüzde 24,9 oranında arttı. Rakam 92,8 milyar dolar oldu. Resmi alacaklılara olan kısa vadeli borçlar ise 269 milyon dolar olarak kayda geçti.

Kısa vadeli dış borç stokunun döviz kompozisyonu 2023 Ekim sonu itibarıyla yüzde 50,8’i ABD doları, yüzde 23,1’i Euro, yüzde 9,7’si TL, yüzde 16,4’ü diğer döviz cinslerinden oluştu.

Orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl veya daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku ise bu yıl Ekim sonu itibarıyla 219,9 milyar dolar oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.