Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kırmızı Et Sanayicileri Fiyatların Düşmesini İstiyor

Sultan Et Yönetim Kurulu Başkanı Bılıkçı, ESK'nın aracılığıyla kırmızı et fiyat artışlarının önlenmesi için yurt dışından ürün temin edildiğini açıkladı.
Kırmızı Et Sanayicileri Fiyatların Düşmesini İstiyor
HABER GİRİŞ

Sultan Et Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bılıkçı, kırmızı et sektöründeki gelişmeleri ve firma faaliyetlerini değerlendirdi. Bılıkçı, Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) kırmızı et piyasasına yönelik adımlarının önemine vurguda bulundu.

Son zamanlarda kırmızı et fiyatlarındaki hızlı yükselişin hayvan sayısının az olmasından kaynaklandığını savunan Bılıkçı, süt fiyatlarının düşük olması sebebiyle süt hayvanlarının kesime gönderilebildiğini bildirdi.

Söz konusu durumun et sektörünü etkilediğine dikkat çekerek, hayvan sayısının artışı ve süt hayvancılığının desteklenmesi için adımların atılabileceğini ileri sürdü.

ESK, Fiyat Artışlarını Önlemek için Yurt Dışından Ürün Temin Etti

ESK’nin son zamanlarda perakendecilerle anlaşarak piyasaya indirimli et sunmasının önemini bildirerek, devletin et fiyatlarındaki artış sebebiyle müdahalede bulunduğunu kaydetti. Ayrıca ESK aracılığıyla fiyat artışlarının önlenmesi için yurt dışından ürün temin edildiğini de ekledi.

Anadolu Ajansı (AA) muhabirine konuşan Bılıkçı, “Atılan adımlar fiyatlardaki artışın engellenmesine katkıda bulundu. 500 bin baş hayvanlık besilik ithalatı için izin verildi, onlarla birlikte fiyatlar dengeye oturacaktır.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Kırmızı et sanayicilerinin sanılanın aksine fiyat artışı istemediklerini aktararak, et fiyatlarındaki artışın tüketimde azalmaya sebep olduğunu söyleyerek şöyle konuştu;

“Fiyatların düşmesini biz de istiyoruz. Hiçbir sanayici kendi ham madde fiyatını pahalıya almak istemez. Bir an önce fiyatların oturmasını, piyasanın dengelenmesini istiyoruz.”

Tüketici Az Gramajlı Ürünleri Tercih Ediyor

Sultan Et olarak yaptıkları yeni yatırımlarla ilgili açıklamalarda bulunan Bılıkçı; dilimlenmiş, aç-bitir şeklinde hazır küçük gramajlı ürünlere yönelik yatırım yaptıklarını ifade etti.

Ürünlerin Haziran ayı gibi piyasaya sunulacağını dile getirerek, bu ürünlerin çok fazla ilgi gördüğünü öngördü. 50-60 gramlık ürünlerin çıkarılacağını belirterek, tüketicilerin tek seferde tüketebileceği dilimlenmiş ürünlerin çıkarılacağını iletti.

Küçük gramajlı ürünlerin daha çok bekar ve öğrenciler tarafından tercih edildiğini bildiren Bılıkçı, vatandaşın da tek seferlik alıp bir seferde kullanabileceği ürünleri tercih ettiğine işaret etti.

Sucuk, pastırma, kavurma, salam ve jambon gibi ürünler için de yatırım yapmayı düşündüklerini paylaşarak, makinenin şu anda kurulum aşamasında olduğunu aktardı.

Oteller, Turist için Değerli Ürünleri Tercih Ediyor

Bılıkçı, “Antalya’da 300’e yakın otelle çalışıyoruz. Turizm sezonu yaklaşıyor, buna yönelik hazırlık yaptık. Mayıstan itibaren Antalya’da oteller açılıyor, bizim de oraya et satışlarımız artıyor. Oranın tüketim ihtiyaçlarını biliyoruz ve ona göre hazırlık yapıyoruz.” dedi.

Otellerin turist için daha çok değerli ürünler aldığını söyleyerek; otellerin antrikot, bonfile, kontrfile gibi et ürünlerini tercih ettiğini şarküteriden daha çok et sattıklarını vurguladı.

Yeni fabrika yatırımı planladıklarının da bilgisini veren Bılıkçı, kapasitelerini büyütmek için Ankara’da yer arayışında olduklarını ve 400 milyon liralık yeni yatırım planladıklarını dile getirdi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.