Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kirişci: Türkiye’nin Toprakları Artık Bize Yetmez Hale Geldi

Türkiye’nin tarım alanlarının yetersiz pozisyonda olduğunu söyleyen Bakan Kirişci, toprakların artık nüfusa yetmediğini söyleyerek dikkat çeken açıklamalarda bulundu.
Kirişci: Türkiye’nin Toprakları Artık Bize Yetmez Hale Geldi
HABER GİRİŞ

Denizli’de tarım sektörü temsilcileriyle bir araya gelen Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, sektöre ilişkin açıklamalar yaptı. Türkiye’de tarım topraklarının nüfus için yeterli olmadığını söyleyerek, tespit ve önerilerde bulundu.

Tarım ve Orman Bakanı, “Biz kendi kendimize büyük bir ülkeyiz diyebiliriz ama bizim tarımsal üretim adına bu büyüklüğü nüfusumuzun artmasından, sanayimizin gelişmesinden, ihracatımızın yine her geçen gün artış göstermesinden kaynaklı olarak bizim topraklarımız artık bize yetmez hale geldi” diye konuştu.

Artan nüfus ile karşılaştırıldığında kapasitenin aşağıda kaldığına işaret ederek, “Nereden baksanız 4 katına, 5 katına çıkmış bir nüfus var ve bu nüfusun o günkü istek ve arzularıyla bugünkü istekleri ve talepleri sektörden beklentileri doğal olarak aynı değil” dedi.

Türkiye’nin potansiyelini kullanmak zorunda olduğunu söyleyen Kirişci, “Toprağımızdan maksimum gelir elde etmek, oradan maksimum üretim yaparak üreticilerimize kazanç sağlamak, ülkemizin ihtiyaçlarını da buradan temin etmek durumundayız” diye konuştu.

“Türkiye’nin 112 Milyar Metreküplük Suyu Kaldı”

Kirişci, toplamda 112 milyar metreküplük suyun kaldığını, bu oranın ise 2050 yılında yüzde 25 daha azalmasını beklediklerini söyleyerek, “Kişi başı su tüketimi, sanayinin kullandığı su miktarındaki artış vesaire derken su da artık bizim için bir problem olmaya başlayacak ki Denizli’miz örneğin bunu yaşıyor” şeklinde ifadede bulundu.

GCM Yatırım Banner

Su kanunu konusunda ülkede eksikliğin yaşandığını belirterek, su meselesinin çok boyutlu olduğunu ve parçalı yapının ortadan kaldırılması gerektiğini şöyle ifade etti:

“Yerel yönetimler bir taraftan, Devlet Su İşleri bir taraftan, il özel idareleri başka bir taraftan. Buradaki bu dağınıklığı da ortadan kaldırmak ve bir bütünlük sağlama adına inşallah su kanunumuz da gündeme gelmiş olacak.” (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.