Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kirişçi Tarımda Yeni Bir Dönemin Başladığını Duyurdu

Bakan Kirişçi, Orman Kanunu hakkında konuşarak tarımda yeni bir dönemin başladığını duyurdu. Detaylar haberde...
Kirişçi Tarımda Yeni Bir Dönemin Başladığını Duyurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Orman Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu kanun birçok yeni düzenleme gerçekleşirken tarım sektöründe sözleşmeli üretimin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için gerekli düzenlemelerin yapılacak. Konuya dair Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi değerlendirme geldi.

Bakan Kirişçi, yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla deprem bölgesindeki illerde sertifikalı tohum desteğini yüzde 100 artırdıklarını söyledi.

“Tarımda Yeni Bir Dönem Başlıyor”

Bunun yanında Bakanlıkça, su kısıtı olduğu tespit edilen 11 il ve 52 ilçede yağlık ayçiçeği ekiminde sertifikalı tohumu kullanan üreticiye dekar başına 135 TL desteklemede bulacaklarını bildirdi.

Tarımda yeni bir dönemin başladığını vurgulayan Kirişçi, kanunla bitkisel ve hayvansal üretimde etkin bir planlama yapacaklarını kaydetti. Ayrıca gıda arz güvenliğiyle ilgili olası riskleri minimize edeceklerini, üretimde sürekliliği sağlayacak ve verimliliği artıracaklarını vurguladı.

Kirişçi, ormancılık alanında yapılan düzenlemeler ile orman köylüsünün ormandan sağlanan gelire ortak olacağını ve orman yangınlarında hayatını kaybedenlerin şehit statüsünde olacağını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Dijital uygulamaların güçlendirilmesiyle ormanları daha etkin koruyacaklarını bildirdi.

Bakan Kirişçi, bugün yürürlüğe giren kanunla ülkede lif ve tohum amaçlı üretilen kenevirde de yeni dönem başlayacağını söyledi.
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) kontrol ve denetiminde tıbbi amaçlı kenevir üretimi yapılabileceğini kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.