Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kilogram Başına Kuzu Toklu Alım Fiyatı Arttı

ESK, bugünden itibaren geçerli olmak üzere kuzu toklu alım fiyatını artırdı. Yeni fiyatlar hangi düzeyde? İşte detaylar,
Kilogram Başına Kuzu Toklu Alım Fiyatı Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Et ve Süt Kurumu (ESK), Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi sitesinde fiyat güncellemelerini paylaştı.

ESK, bugünden itibaren geçerli olmak üzere kuzu toklu alım fiyatını kilogram başına 90 liraya çıkardı.

Açıklamaya göre fiyat artışının sebebi, piyasa regülasyon sorumluluğu çerçevesinde üreticinin alın terinin korunması olarak açıklandı.

Bu kapsamda, kuzu karkas alım fiyatı kilogram başına 88 liradan 90 liraya yükseldi. İç tüketimin de artırılması amacıyla perakende satış mağazalarında yüzde 25 indirime gidildi.

Kuzu karkas ihracatında ise alım fiyatı kilogram başına en az 92 lira olarak bildirildi. Alınan tedbirler ile birlikte kuzu karkas fiyatları, piyasada kilogram başına 85 liradan ortalama 90-95 liraya çıktı.

GCM Yatırım Banner

Kurumun açıklamasına göre bugünden itibaren toklu alım fiyatları kilogram başına 82 liradan, primlerle 90 liraya yükseldi.

ESK, önlemlerin piyasanın düzenlenmesine yönelik alındığını, hem üretici hem de tüketici memnuniyetini sağlamayı amaçladıklarını ifade etti. İndirim kampanyasıyla üretici fiyatlarına yönelik herhangi bir müdahalede bulunulmadığını aktardı.

Son olarak açıklamada kuzu kesimi yaptırmak isteyen üreticilerin, ESK kombina müdürlükleriyle irtibata geçmeleri gerektiği belirtildi.

Yüzde 25’e Varan İndirim Yapılacağı Açıklanmıştı

Geçtiğimiz günlerde ESK, kuzu eti satışlarında indirim kampanyası başlattığını duyurmuştu.

ESK mağazalarında koyun, kuzu, toklu etine yüzde 25’e varan indirim yapılacağı bilgisi aktarılmıştı.

Kurum, indirimdeki amacın kuzu etinin daha fazla tüketiciye ulaştırılması olduğunu, uygun fiyatlarla kaliteli kuzu eti tüketimini hedeflediklerini açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın