Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ESK Hayvancılığı Geliştirecek: Kuzu Etine İndirim Geldi!

Ülkemizde küçükbaş hayvancılıkta ihracata başlanacağını söyleyen Et ve Süt Kurumu, kuzu koyun etinde indirim müjdesi verdi.
ESK Hayvancılığı Geliştirecek: Kuzu Etine İndirim Geldi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Et ve Süt Kurumu (ESK), kuzu eti satışlarında indirim kampanyası başlattığını duyurdu. Mağazalarında satılan koyun, kuzu, toklu etine yüzde 25’e varan indirim yapılacağının bilgisini verdi.

Fiyatlarda yapılan indirimle kuzu etinin daha fazla tüketiciye ulaştırılmasını hedefleyen kurum, uygun fiyatlarla kaliteli kuzu eti tüketimini hedeflediklerini söyledi. Bu kampanya ile koyun ve kuzu eti tüketiminde farkındalık olacağı belirtildi.

Türkiye’nin mera ve arazi yapısının küçükbaş hayvancılığa daha uygun olması nedeniyle bu tür hayvancılığın geliştirilmesinin önemine değinildi. Böylece meralardan daha fazla yararlanılarak düşük maliyetli kırmızı et üretiminin sağlanacağı vurgulandı.

Hem üreticinin hem tüketicinin kazanacağını bu indirim kampanyasında, fiyatların maliyetlerle orantılı belirleneceği söylendi .

Üreticiden satın alınan küçükbaş hayvanların, ESK’nin satış mağazalarından uygun fiyatlı olarak tüketiciye sunulacağı açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Kuzu Koyun Etinde Yüzde 25’e Varan İndirim!

ESK üreticiden koyun kuzu alımlarını artırarak fiyatlarda istikrarın korunacağını, dönemsel arz fazlalığından kaynaklanan fiyat dengesizliklerinin önüne geçileceğini iletti.

Yerli üreticiden aldığı küçükbaş hayvanı, tüketiciye indirimli fiyattan ulaştıracak olan ESK, diğer taraftan kuzu karkas olarak ihraç edip üreticinin emeğine sahip çıkacağının müjdesini verdi.

İhracatın canlı olarak değil karkas olarak yapılacağı bildirildi. Böylece kuzu karkas ihracatı ile küçükbaş eti yan ürünleri olan deri, sakatat ve hayvansal yağların ülke ekonomisine kazandırılacağı kaydedildi.

Et ve Süt Kurumu yayımladığı açıklamada güncel ve indirimli olmak üzere koyun ve kuzu eti fiyatlarını şu şekilde aktardı:

Koyun Kuzu Eti Satış Fiyatları
Kaynak: ET VE SÜT KURUMU

ESK’nın indirimli kuzu koyun eti kampanyasına göre gövde kuzu 129,75 liradan yüzde 25 indirim ile 98 liraya, kuzu pirzola 181,50 liradan 137 liraya, kuzu gerdan 114,50 liradan 86 liraya satılacağı belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın