Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kılıçdaroğlu’ndan SPK’ya İstifa Çağrısı: Soyguna İzin Yok!

Deprem bölgesinden dönem CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, SPK'nın önüne giderek çarpıcı açıklamalarda bulundu. Detaylar haberin içerisinde;
Kılıçdaroğlu’ndan SPK’ya İstifa Çağrısı: Soyguna İzin Yok!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün partisinin heyetiyle Sermaye ve Piyasalar Kurulu’nun (SPK) önüne gitti. Kurulun önünde açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, deprem bölgesinde yaşayan küçük tasarruf sahiplerinin soyulmasına izin vermeyeceğini açıkladı.

Kahramanmaraş merkezli depremler, 6 Şubat’ta 10 ilde büyük yıkımlar yaşattı. Tüm Türkiye deprem bölgesindeki vatandaşın acılarını hafifletmek için seferber oldu. Afetin yaşandığı gün işlemlerine devam eden SPK, borsada art arda yaşanılan düşüşler sonrasında 8 Şubat’ta işlemlerini durdurmuştu.

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) tarafından 8 Şubat’ta yayımlanan bildiride işlemlerin, 14 Şubat 2023’e kadar durdurulacağı ve 8 Şubat tarihinde gerçekleştirilen tüm işlemlerinse iptal edileceği duyurulmuştu.

Bu Ülkede Kimse Sahipsiz Değil

Kılıçdaroğlu bugün SPK önünde yaptığı açıklamada, “Enkaz altında insanlar yatarken, deprem bölgesinde yaşayan küçük tasarruf sahiplerinin soyulmasına asla izin veremem!” ifadelerini kullandı.

Yaptığı açıklamada bu ülkede kimsenin sahipsiz olmadığını vurgulayarak, SPK başkanına istifa çağrısında bulundu. Daha önceden de belirttiği gibi soyguna izin vermeyeceğini yineledi.

GCM Yatırım Banner

Yaşanan felaketin ardından deprem bölgesine giden Kılıçdaroğlu resmi Twitter hesabından 7 Şubat’ta bölgeden döndükten sonra SPK’ya gideceğini paylaşmıştı.

Kılıçdaroğlu Twitter Açıklaması SPK
KAYNAK: TWİTTER

Bugün ise SPK’nın önüne geleceğini öncesinde söylediğini ve küçük tasarruf sahiplerinin nasıl zarar ettiğine dair ayrıntıları SPK başkanından öğreneceğini belirttiğini hatırlattı.

Afet bölgesinden dün gece yarısı döndüğünün bilgisini veren Kılıçdaroğlu, bugün sabah itibariyle SPK’nın önünde olduğuna işaret etti.

Deprem Bölgesinde Yaklaşık 380 Bin Tasarruf Sahibi Soyuldu

Kurul başkanının önce kendisiyle görüşeceğini söylediklerini bildirerek, daha sonra başkanın görüşmekten imtina ettiğini kaydetti.

Kılıçdaroğlu, “Anladığım kadarıyla saraydan gerekli izni alamadı.” ifadesiyle konu hakkında görüş bildirdi.

Türkiye’de hiç kimsenin soyulmasına izin vermeyeceklerine, böyle bir geleneklerinin olamadığına dikkat çekerek şöyle konuştu;

“Hele hele daha molozlar temizlenmeden, enkaz altında insanlar yatarken, deprem bölgesinde yaşayan küçük tasarruf sahiplerinin soyulmasına asla izin veremem!”

Deprem bölgesindeki yaklaşık 380 bin tasarruf sahibinin soyulduğunu ileri sürerek, deprem sırasında bir kurumun şemsiyesi altında insanların soyulduğunu ve bu duruma herkesin itiraz etmesi gerektiğini yineledi.

Depremzedelerin Paraları İade Edilmeli

Söz konusu durumun üzerine başkanın istifa etmesini talep ederek, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası konu hakkında ne gerekiyorsa yapmasını söyledi. Kılıçdaroğlu İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı işaret ederek, “Onlar da istifa etsinler.” dedi.

Kılıçdaroğlu açıklamasında, soyulduğunu öne sürdüğü bütün depremzedelerin paralarının iade edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın