Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kiev: Ukrayna Tarım Ürünleri AB’nin İç Pazarı için Tehdit Değil

Kiev yönetimi, Ukrayna tarım ürünlerinin Avrupa Birliği'nin iç pazarı için tehdit oluşturmadığını ifade etti. Detaylar haberde;
Kiev: Ukrayna Tarım Ürünleri AB’nin İç Pazarı için Tehdit Değil
HABER GİRİŞ

Ukrayna’nın Avrupa ve Avrupa-Atlantik Entegrasyonundan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Olga Stefanishina, Ukrayna tarım ürünlerinin Avrupa Birliği ülkelerinin iç pazarı için herhangi bir tehdit oluşturmadığını ifade etti.

“Ukrayna ticaret kurallarına uyuyor. Aynı şeyi komşu ülkelerden de bekliyoruz. Tek taraflı her türlü tedbir AB mevzuatının dolanılması anlamına gelir.” şeklinde konuştu.

“Tarımsal İhracat için Öncelikli Pazar Değiller”

Ukraynalı tarım işletmeleriyle istişarelerde bulunulduğunu belirten Stefanishina, kısıtlayıcı tedbirlerin uzatılmasını isteyen beş AB ülkesinin Ukrayna’nın tarımsal ihracatı için öncelikli bir pazar olmadığını kaydetti.

Açıklamasının devamında, “Ürünlerimizin ana tüketicileri bu beş AB ülkesinin çok ötesinde olduğundan, çiftçilerimiz komşu AB üye ülkelerinin toprakları üzerinden transit geçiş olanaklarının geliştirilmesine ve genişletilmesine güveniyor.” ifadelerini kullandı.

Polonya ya da başka bir AB ülkesi için risk oluşturabilecek tüm faktörler ortadan kaldırıldığını, bu nedenle ihracat kısıtlamalarının Eylül ayında uzatılmamasını beklediklerini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Morawiecki: Ukrayna Tahılı için Sınırları Açmayacağız

Daha önce Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, ülkesinin Ukrayna’dan tahıl ithalatı için sınırlarını açmamaya karar verdiğini söylemişti.

Morawiecki, AB’nin Ukrayna tahılı ihracatına yönelik kısıtlamaları uzatmaması halinde ülkesinin bu karara uymayacağını belirtmişti. “Polonya, Ukrayna tahılının akışına izin vermeyecektir. Brüksel yetkililerinin kararı ne olursa olsun, sınırlarımızı açmayacağız.” şeklinde konuşmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.