Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kentsel Dönüşüm Başkanlığı’nın Kaynağı: Hazine Arazileri

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Özhaseki, kentsel dönüşüm için altında 3 ayrı genel müdürlüğün olacağı bir başkanlığın kurulacağını duyurdu.
Kentsel Dönüşüm Başkanlığı’nın Kaynağı: Hazine Arazileri
HABER GİRİŞ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Haber Global kanalında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kentsel Dönüşüm Başkanlığı kurmak istediklerini dile getiren Özhaseki, başkanlığın altında 3 genel müdürlüğün olacağını kaydetti.

Genel müdürlüklerden birincisinin sadece İstanbul’u takip edeceği, ikincisinin Türkiye’yi, üçüncüsününse genel müdürlük de kaynak oluşturacağı vurgulandı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada Özhaseki, kentsel dönüşümde uzayan süreçlerin kısaltılması için adımlar atacaklarını bildirdi.

Olası İstanbul Depremi Üzerinde Çalışıldı

Bakanlık olarak olası İstanbul depremine yönelik kararlar için büyükşehir ve 39 ilçe belediyesinin katılımıyla 15 toplantı düzenlediklerini söyledi. Toplantıda, yapılabilecekler üzerine çalıştıklarını ifade etti.

Kentsel dönüşüm sürecini tıkayan birkaç konu tespit edildiğini belirten Özhaseki, şöyle konuştu;

GCM Yatırım Banner

“Birisi, 3’te 2 olarak çoğunluk kararı alıyoruz ama daha sonra planlama yapıp ruhsat aşamasına geçerken yüzde 100’ün muvafakatini istiyoruz. Büyük bir zorluk. Bunu yüzde 50+1’e çekmek istiyoruz. Daha sonra buna dayalı olarak ruhsatı alıp işe de başlayabilmek istiyoruz.”

Tebligat Kanunu’nun çalışmalara engel olduğunu dile getirerek, Tebligat Kanunu’nda da kolaylaştırma getirmek istediklerini ekledi. e-Devlet üzerinden ilan, muhtarlıklara askı, evin üzerine ilan, bildirim gibi uygulamalarla sürecin kısaltılacağını paylaştı.

Kentsel Dönüşüm Başkanlığı’nın Altında 3 Genel Müdürlük Olacak

Kentsel dönüşüm için altında 3 ayrı genel müdürlüğün olacağı bir başkanlık kurulacağına işaret eden Bakan Özhaseki, şöyle devam etti;

“Kentsel Dönüşüm Yasası’nı tüm Türkiye’ye şamil çıkarmaya gayret ediyoruz. Bunun için bir başkanlık kurmak istiyoruz. Başkanlığın altında 3 tane genel müdürlük olacak. Birincisi sadece İstanbul’u takip edecek, ikincisi Türkiye’yi takip edecek, üçüncü genel müdürlük de kaynak oluşturacak.”

Devletin Hazine arazileri olduğunu söyleyerek, önce bu arazilerin planlanması gerektiğini belirtti. Planlandıktan sonra fonksiyon yüklenmesi ve bunların dışarıya halka açık bir şekilde arz edilmesi gerektiğini aktardı.

Söz konusu yerlerin satıldığında kaynak geleceğini ifade eden Bakan Özhaseki, burada biriken bütçeyle kentsel dönüşümün takip edileceğini bilgisini verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.