Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kenani: Siyonist Rejimin İzinden Gidiyorlar

Fransa, İngiltere ve Almanya'nın İran ile ilgili ortak bildirisinin açıklanmasının ardından, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kenani'den sert cevap geldi.
Kenani: Siyonist Rejimin İzinden Gidiyorlar
HABER GİRİŞ

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, Fransa, İngiltere ve Almanya’nın nükleer müzakereler ile ilgili ortak bildirisine tepki gösterdi. Bu açıklamaların yapıcı olmadığını dile getirdi.

Fransa, İngiltere ve Almanya dün İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) ile ilgili duruşunu eleştirdi. Üç ülke, İran’ın masadaki anlaşmayı sonuçlandırmamasını göz önüne aldıklarını ve uluslararası ortaklarla birlikte, devam eden nükleer tırmanışın en iyi nasıl ele alınacağını konuşacaklarını söyledi. Ayrıca IAEA ile güvenlik anlaşması ve iş birliği eksikliği konusunda istişarelerde bulunacaklarını açıkladı.

Müzakerelerin Başarısız Olması İçin Ellerinden Geleni Yapıyorlar

Ülkelerin bu açıklamasının ardından İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü konuya ilişkin değerlendirmede bulundu.
Müzakereleri sonuçlandırmak için diplomatik etkileşimlerin ve mesaj alışverişinin devam ettiği mevcut koşullarda, böyle bir bildiri yayınlamasının şaşırtıcı aynı zamanda üzücü olduğunu söyledi.

İran’ın iyi niyetine ve anlaşmayı sonuçlandırmadaki ciddi kararlılığına dikkat çekti. İran’ın ortaya koyduğu inisiyatifler ve fikirler sayesinde birçok noktada ilerleme kaydedildiğini söyledi. Ülkelerin müzakerelerin başarısız olması için ellerinden geleni yaptığını belirtti.

Siyonist Rejimin İzinden Gidiyorlar

Sözcü, üç Avrupa ülkesinin, akıl almaz açıklamalarıyla Siyonist rejimin izinden gittiğini vurguladı. Müzakereleri başarısızlığa sürüklemelerinin talihsizlik olduğunu ve bu yaklaşım devam ederse, sonuçlarının sorumluluğunu da kabul etmeleri gerektiğinin altını çizdi. Sürecini boğmaya çalışmak yerine kalan sorunları çözmek için daha aktif bir rol oynamalarını tavsiye etti.

GCM Yatırım Banner

Kenani ,nükleer meseleyi siyasallaştırmaktan ve İran’a karşı asılsız suçlamalarda bulunmaktan kaçınılması gerektiği açıkladı. Almanya, Fransa ve İngiltere’nin yüzlerce atom başlığına sahip bir rejime tam destek verdiğini fakat herhangi bir nükleer silaha bağlı kalmayan bir rejime destek vermediğini söyledi.

İran Halkına Karşı Taahhütlerinizi Yerine Getirin

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Avrupa ülkelerinin, İran halkına karşı taahhütlerini yerine getirmeleri gerektiğini aktardı. Ülkeleri tehditlere başvurmamaları konusunda uyardı.

Nasır Kenani, “Cahilce tehditler ve yaptırımlar yoluyla İran halkını haklarını aramaktan ve çıkarlarını elde etmekten vazgeçirebileceğini düşünenlerin, ABD’nin maksimum baskı kampanyasındaki yenilgisinden bir ders çıkarmaları gerekir.” ifadelerinde bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.