Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kazancıyla Dudak Uçuklatan Halka Arzdan Beklenen Bilanço Geldi

Borsa İstanbul’da 12 Eylül’de işlem görmeye başlayan Tarkim Bitki Koruma Sanayi ve Ticaret, bilançosunu yatırımcılarla paylaştı. Şirketin hisse performansı dikkat çekiyor.
Kazancıyla Dudak Uçuklatan Halka Arzdan Beklenen Bilanço Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Eylül’ün başlarında 107,5 TL ile halka arz olan Tarkim Bitki Koruma Sanayi ve Ticaret A.Ş (TARKM), Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden bilançosunu paylaştı. Şirketin üçüncü çeyrekteki net karı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33 düşerek 29,8 milyon TL’ye geriledi.

2022’nin ilk 9 ayında 248,8 milyon TL net kar elde eden şirket, 2023’ün aynı döneminde 96,8 milyon TL net kar açıkladı. Böylece şirketin net karı yüzde 61 azalmış oldu.

Şirketin hasılatı yüzde 33 ile sınırlı yükseldi ve 684,6 milyon TL düzeyinde gerçekleşti. Brüt kar yüzde 9,4 artışla 266,8 milyon TL’ye yükselirken esas faaliyet karı 218 milyon TL’den 213,9 milyon TL’ye indi.

Üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre dönen varlıklar yüzde 45 artışla 1,2 milyar TL’ye, duran varlıklar yüzde 9 artışla 336,7 milyon TL’ye yükseldi. Şirketin finansal borcu yüzde 13 azaldı. Özkaynaklar ise yüzde 98 artarak 1,1 milyar TL seviyesinde oldu.

Kazancıyla Dudak Uçuklatan Halka Arzdan Bilanço GeldiKaynak: Paratic Piyasalar

GCM Yatırım Banner

Borsa İstanbul’da yatırımcılar halka arz olan şirketleri odağında tutmaya devam ediyor. Bazı şirketler tavan serisini uzun süre devam ettirmeyi başarırken bazı şirketlerin sınırlı kalıyor. TARKM, kısa süre içerisinde sağladığı getiriyle gündem olmayı başardı.

107,5 TL’den 12 Eylül tarihinde işlem görmeye başlayan şirket, 14 gün boyunca tavandan işlem görerek 400 TL seviyesine ulaşmıştı. Bu noktadan sonra kısa süreli bir dalgalanma yaşayan hisse, 48 günlük süreçte 972,2 TL’ye kadar yükseldi. TARKM yatırımcıları 48 günlük süreçte yaklaşık yüzde 766 oranında kazanç sağladı.

İstanbul Uluslararası Derecelendirme Hizmetleri A.Ş (TURKRATİNG), 18 Ekim’de TARKM için detaylı bir rapor paylaşmıştı. Şirketin uzun vadeli ulusal kredi derecelendirme notu “TR A+”, kısa vadeli ulusal kredi derecelendirme notu “TR A1”, görünümü pozitif olarak değerlendirilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.