Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kazancı Düşen Nokia Binlerce Kişiyi İşten Çıkarıyor

Telekomünikasyon sektörünün önde gelen şirketlerinden Nokia, maliyet düşürme planları kapsamında binlerce çalışanını işten çıkaracak.
Kazancı Düşen Nokia Binlerce Kişiyi İşten Çıkarıyor
HABER GİRİŞ

Nokia, üçüncü çeyrek kazançlarındaki düşüşün ardından maliyet azaltma planının bir parçası olarak 14.000′e kadar kişiyi işten çıkaracağını açıkladı. Fin telekomünikasyon devi, zorlu pazar ortamına yanıt vermek için maliyet tabanını azaltacağını ve operasyon verimliliğini artıracağını bildirdi.

Şirket maliyet tabanını 2023′ten itibaren brüt bazda 800 milyon euro ile 2026 sonuna kadar 1,2 milyar euro arasında düşürmeyi hedefliyor. Nokia aldığı bu karar sonrası çalışan sayısını 86.000′den 72.000 ila 77.000 arasına düşürecek.

Önemli işten çıkarmalar, Nokia’nın üçüncü çeyrekte net satışlarının yıllık yüzde 20 düşüşle 4,98 milyar euroya gerilediğini bildirmesinin ardından geldi. Dönem karı yıllık bazda yüzde 69 düşüşle 133 milyon euroya geriledi.

Bu yılın başlarında Nokia’nın rakibi Ericsson maliyet düşürme planının bir parçası olarak 8.500 çalışanı işten çıkarmayı planladığını duyurmuştu. Dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı üreticilerinden biri olan Nokia, yavaşlayan küresel ekonomiden ve mobil operatörlerin altyapı harcamalarındaki kesintilerden kaynaklanan zorluklarla karşı karşıya.

Nokia’nın gelir açısından en büyük birimi olan mobil ağ işinden satışlar, yıllık bazda yüzde 24 düşüşle 2,16 milyar euroya gerilerken, bölümün işletme kârı yıllık yüzde 64 düşüş gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Nokia, bunun temel olarak Kuzey Amerika’daki düşüşlerden kaynaklandığını söyledi. Şirket ayrıca, 5G dağıtımları normalleştikçe kilit pazar Hindistan’daki satış hacimlerini ılımlı olarak nitelendirdi.

Nokia CEO’su Pekka Lundmark, mobil ağ gelirlerindeki düşüşün Hindistan’daki 5G dağıtım hızındaki bir miktar yavaşlamadan kaynaklandığını söyledi. Şirket, tahminlerine sadık kalarak tüm yıl net satışlarının 23,2 milyar euro ile 24,6 milyar euro arasında olmasını bekliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.