Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kazakistan Dijital Parasını BNB Zinciri Üzerinde Oluşturacak

Kazakistan Ulusal Bankası, ülkenin dijital para birimini test etmeye hazırlanıyor. Duyuru Binance CEO’su tarafından yapıldı.
Kazakistan Dijital Parasını BNB Zinciri Üzerinde Oluşturacak
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao (CZ), Kazakistan’ın kendi dijital parasını, BNB Zinciri üzerinde oluşturacağını söyledi. Bunun, Kazakistan’ın en son Web3 girişiminin önemli bir bileşeni olacağını söyledi.

Kazakistan Ulusal Bankası (NBK), merkez bankası dijital para birimini (CBDC) dijital tenge’yi Binance ağının temel blok zincirine entegre edecek.

NBK, yerel tüccarların ve tüketicilerin katılımını içeren bir CBDC pilot uygulamasını hayata geçirdi. Zhao yeni çalışma ile geleneksel bankacılık ve kripto ekosistemi arasındaki boşluğu kapatmak için kullanım örnekleri geliştirmesini dört gözle beklediğini söyledi.

Kazakistan’da Kriptoya İlgi Yüksek

Bu gelişme, ağın özellikle Kazakistan’da kripto benimseme adımlarından biri olarak görülüyor. Bu yılın Ağustos ayında Binance’e Kazakistan’da bir dijital varlık servis sağlayıcısı olarak faaliyet göstermesi için prensipte onay verilmişti.

Ekim başında ise Kazak Finansal Hizmetler Kurumu , Binance’e dijital varlık hizmetleri ve saklama hizmetleri sunmak için kalıcı bir lisans verdi. Bu süre zarfında Binance, mali suçlarla mücadeleye yardımcı olmak amacıyla yerel makamlarla bir mutabakat imzaladı.

GCM Yatırım Banner

Kazakistan’ın CBDC pilot programı, ülkenin kripto alanındaki son faaliyetleri arasında yer alıyor. Dijital para testleri Kazakistan ile sınırlı değil. Dünya genelinde pek çok ülke CBDC’ler üzerine araştırmalar ve testler gerçekleştiriyor.

Bu hafta içerisinde açıklanan 2023 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Yatırım Programı’nda dijital Türk lirasının gelecek yıldan itibaren test edileceği belirtildi. Test dijital Türk lirasının ödemelerde kullanılmasına yönelik olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.