Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kayıt Dışılık İkinci El Araçları 2 Katı Artırdı

İkinci el araç fiyatlarını düşürmek için satışlara getirilen düzenlemeler piyasanın ateşini daha da artırdı. İMAS Başkanı, ikinci el araçların sıfırına nazaran iki katı zamlandığını açıkladı.
Kayıt Dışılık İkinci El Araçları 2 Katı Artırdı
HABER GİRİŞ

İkinci el araç piyasasına getirilen düzenlemeler pazardaki dengeyi yerine oturtmaya yetmezken, alınan kural ve yasakların hayata geçirilmesi için yeni uygulamalar geliştirilmeye devam ediyor. Son gelişmelerde Türkiye Noterler Birliği ile Ticaret Bakanlığı’nın ikinci el araç satışlarında fiyat, süre ve kilometre şartlarının uygulanması için bilgisayar yazılımının hazırlığına başladığının öğrenilmesinin ardından sektör yetkililerinden atılan adımlara ilişkin değerlendirmeler geldi.

T24’e konuşan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, sadece bir yılda sıfır otomobillerin iki katı zamlanan ikinci el araçların piyasa dengesini alt üst ettiğine dikkat çekti.

Sıfır otomobil fiyatlarının bir yılda yüzde 65 arttığını ancak ikinci el otomobillerde zammın yüzde 120’leri bulduğunu söyleyerek, pazardaki kayıt dışı ticaretin fiyatları suni şekilde yukarı taşıdığını söyledi.

Ertemel, “Artan döviz kurunun otomobil fiyatlarını doğrudan etkilemesinin yanı sıra, otomobilin çok karlı bir yatırım olarak görülmesiyle gerek birikimlerin bu alana kaymasının yarattığı talep etkisi, kayıt dışı ticaret alanı olarak görülmesi ile suni ve olağan dışı artışlarda yaşandı” dedi.


Piyasada fiyat dengesinin bozulmasında yatan en büyük nedenin tedarik sorunu yüzünden yaşanan arz kesintisi olduğunu söyleyen Ertemel şöyle konuştu:

“Geçtiğimiz dönemde kamuoyunda sıkça konuşulan ‘ikinci el otomobil fiyatları sıfır otomobil fiyatlarını geçti’ konusunun altında yatan temel sorun tedarik sıkıntısıydı. İçinde bulunduğumuz 2023 yılı itibarıyla tedarik sorununun henüz geçmişteki gibi olmasa da önemli ölçüde geride bırakıldığını üretim adetlerinden görüyoruz.”

GCM Yatırım Banner

Azalmaya başlayan tedarik sorunu ve artan denetimlerle fiyat dengesinin toparlanmaya başlayacağını kaydederek, “Ancak kur artmaya devam ederse gerek sıfır gerekse ikinci el otomobil fiyatları buna paralel olarak yükselmeye devam edecektir” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.