Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kavcıoğlu: TCMB’nin Herhangi Bir Kur Politikası Yok

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, TİM toplantısı sonrasında kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu. Döviz rezervleri ve küresel gelişmelere değindi.
Kavcıoğlu: TCMB’nin Herhangi Bir Kur Politikası Yok
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Dış Ticaret Kompleksi’nde yapılan toplantının ardından kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu. Türkiye Ekonomi Modeli içinde üretim arttıkça döviz girişinin de artacağını, bunun Merkez Bankası’nın rezervlerini olumlu etkileyeceğini söyledi.

Rezervlerin artarak devam ettiğini, bunun kura, fiyatlara ve piyasalara olumlu yansıdığını paylaştı. Kavcıoğlu, sektör başkanlarından ihracatçıların sıkıntılarını ve isteklerini dinlediklerini ifade etti.

2023’te olumsuz beklentilerin azalmaya başladığını, resesyon kaygılarına yönelik iyimser gelişmeler yaşandığını söyledi. Dünyada küresel büyüme rakamlarının olumlu anlamda yavaş yavaş revize edilmesinin üretimle ilgili bir problem yaşamayacaklarına işaret ettiğini sözlerine ekledi.

300 milyar dolarlık hedefin TİM Başkanı Mustafa Gültepe’nin önüne koyulduğunu, geçen sene de ihracatta çok başarılı bir yıl geçirildiğini belirtti. Herhangi bir kaygılarının olmadığını, ümitli bir şekilde hem ihracatın hem de dünyadaki gelişmelerin lehlerine olduğunu dile getirdi.

“TCMB’nin Bir Kur Politikası Yok”

Döviz kurunun istikrarlı bir biçimde devam ettiğini, Ekonomi Modeli içerisinde aldıkları tedbirlerin, kararların sonuçlarını olumlu anlamda aldıklarını paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Kavcıoğlu, Türkiye’nin herhangi bir kur politikası bulunmadığını söyledi ve TCMB’ye döviz satma zorunluluğunun sorulması üzerine “Arkadaşlar yüzde 40, zaten ihracat Türkiye’de 254 milyar dolara gelmiş. İhracatçı bozuyor bir kısmını, bankaya bozacağı yerde Merkez’de bozuyor. Bunda bir sıkıntı yok.” ifadelerini kullandı.

Reeskont kredisine de değinen Şahap Kavcıoğlu, kuralların aynı olduğunu, bu konuda herhangi bir şikayetin olmadığını ifade etti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.