Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Katılım Bankaları için İslam Hukuku Şartı Meclis’e Getirildi

Katılım bankacılığı sisteminin kapılarını aralayan AKP, Katılım Finans Kuruluşları Birliği’nin danışma komitesi için Meclis’e İslam hukuku şartı sundu.
Katılım Bankaları için İslam Hukuku Şartı Meclis’e Getirildi
Son Güncelleme: 

Bankacılık sektörünü katılım ekosistemine evirme konusunda ısrarcı olan ekonomi yönetimi, katılım finans kuruluşlarıyla ilgili teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sundu. Meclis’e gelen teklifte komite için yer alan İslam hukuku şartı tartışmaların fitilini ateşledi.

AKP’li milletvekilleri tarafından katılım finans kuruluşları için hazırlanan teklifte, kuruluşların faaliyetlerini katılım finans koşullarınca yapması gerektiği belirtildi.

Bu kapsamda katılım finans esas ve standartlarına göre oluşturulacak kurulda yer alacak olan üyelerden İslam hukuku alanında uzmanlık kazanmış olmaları istendi.

Teklifte, Katılım Finans Kuruluşları Birliği’nin danışma komitesinde üyelerin en az üçte ikisinin İslam hukuku alanında doktora derecesine sahip olması şartı yer aldı.

Kurulda yer alacak üçte birlik kesimin, iktisat, işletme, finans ya da İslam iktisadı veya finansı alanlarında doktora unvanına ve en az 5 yıllık mesleki deneyime sahip olması koşuluna da yer verildi.

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

Şeriat sistemini andıran bankacılık kararlarının alınamayacağına ilişkin şikayetler Meclis’te yüksek sesle dile getirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu