Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hazine’den Katılım Finans Kefalet için 24 Milyon Liralık Ödenek

Katılım Finans Kefalet AŞ’nin kuruluş sermayesi için Hazine bütçesinden ödenek ayrılmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı.
Hazine’den Katılım Finans Kefalet için 24 Milyon Liralık Ödenek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Katılım ekosistemini güçlendirecek yeni bir hamle geldi. Kurulacak Katılım Finans Kefalet AŞ. için Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan destek geldi. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan kararda, bakanlığın, Katılım Finans Kefalet AŞ’ye yüzde 4 hisseyle iştirak edeceği açıklandı.

Resmi Gazete’de, “Hazinenin Katılım Finans Kefalet AŞ’ye İştirak Etmesine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı”, yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Karar sonrası Katılım Finans Kefalet AŞ’nin kuruluş sermayesi Hazine’den aktarılacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bütçesine ayrılan ödenekten karşılanacak tutar 24 milyon TL olarak belirlendi.

Şirketin yüzde 4’lük hissenin kullanımı ile yeni paylar devralma ve devretme yetkisi Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın olacak.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?
Şenol Babuşcu Twitter
Kaynak: Twitter

Ziraat Bankası ve Halkbank’ta görev almış Prof. Dr. Şenol Babuşcu, bugün yürürlüğe giren karara ilişkin Twitter hesabından paylaşım yaptı.

Babuşcu, paylaşımında alınan kararda katılım bankacılığına yönelik adım atıldığına dikkat çekti.

Katılım Bankacılığı Nedir?

İslami bankacılık olarak adlandırılan katılım bankacılığı sistemi, mevcut ekonomi yönetimince daha önce de gündeme getirilmişti.

Söz konusu sistemde faiz tercih edilmemekle birlikte mevduat olarak biriken para reel ekonomiye aktarılır. Bankacılık faaliyetlerinde faizsiz strateji belirlenir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.