Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Katar’dan İşçi Ölümlerine Yanıt: Bu da Hayatın Bir Parçası

Dünya Kupası’nın başlamasıyla Orta Doğu ülkesi Katar’a eleştiriler yoğun bir şekilde arttı. Eleştirilere oldukça çarpıcı bir yanıt geldi. İşte detaylar;
Katar’dan İşçi Ölümlerine Yanıt: Bu da Hayatın Bir Parçası
Yorum

FIFA 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan Orta Doğu ülkesi Katar’dan binlerce işçinin öldüğü iddia edilen Dünya Kupası hazırlıklarıyla ilgili oldukça tepki çekecek bir açıklama geldi. Konuyla ilgili uzun süredir iş güvenliğinin sağlanmaması ve işçi ölümleriyle ilgili bilgiler gün yüzündeydi. Kupa’nın İcra Kurulu başkanı (CEO) Nasır el Khater açıklama yaptı.

Khater, Dünya Kupası’nın Katar’da gerçekleşeceğinin net olarak duyurulmasından sonra sıkı ve ağır bir hazırlığa giren çalışmalarla ilgili eleştirileri daha da artıracak ifadeler kullandı. Rekor seviyede işçi ölümlerinin konuşulduğu hazırlıklarda son olarak Alex adında Filipinli bir işçi eğitim sahasında hayatını kaybetmişti.

CEO, konuyu doğrulayarak “Ölüm de hayatın bir parçası, sizi işte de yakalayabilir, uykunuzda da.” ifadelerini kullandı. Dünya Kupası’nın tam ortasında olduklarını, başarılı bir organizasyon yürüttüklerini söyledi ve “Yine de hakkında konuşmak istediğiniz şey bu mu?” diye sordu.

İşçinin ailesine taziye dileklerini ileten Khater, işçinin ölümünün nasıl gerçekleştiğine dair ayrıntılı bilgi vermedi. Medyada yer alan bilgilere göre Filipinli işçi, forkliftin yanında yürüdüğü esnada rampadan kaydı ve betona düşerek can verdi.

Batı medyasından olaylarla ilgili ciddi eleştiriler ve baskılar devam ediyor. Dünya Kupası hazırlıkları çerçevesinde ortalama 6 bin 500 göçmen işçinin hayatını kaybettiği düşünülüyor. Katar’dan gelen açıklamalar ise oldukça farklı. Yetkililer, bu rakamın 400 ila 500 civarında olduğunu dile getiriyor.

Katar’dan bir hükümet yetkilisi Alex’in ölümüyle ilgili olarak güvenlik şartlarının sağlanmadığını, sorumlu şirkete karşı hukuki sürecin başlatılacağını ve ağır cezalar uygulanacağını aktarmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu