Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Katar ile Ticari İlişkiler Güçleniyor! Hedef 5 Milyar Dolar

Katar'a yapılan ziyaret kapsamında değerlendirmede bulunan Bakan Bolat, hedefin iki ticaretin 5 milyar dolara ulaşması olduğunu söyledi. Detaylar haberde...
Katar ile Ticari İlişkiler Güçleniyor! Hedef 5 Milyar Dolar
HABER GİRİŞ

Türkiye ve Katar arasında ilişki siyasi, askeri ve ekonomik alanda büyük bir gelişme kaydetti. Son 20 yılda iki ülkenin arsındaki gelişmeler hız kazandı. Bu çerçevede iki ülkenin lideri yakın temaslar kurmayı sürdürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, dün Katar’a gerçekleştirdiği ziyarette bu temaslardan biri oldu. Söz konusu ziyarette iki ülke arasında 12 iş birliği anlaşması imzalandı. Yapılan ziyaret ve anlaşmalar kapsamında Ticaret Bakanı Ömer Bolat’tan açıklama geldi.

Bakan Bolat sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bu yıl ikinci kez Katar’a gerçekleştirilen ziyaretler kapsamında, Türkiye ile Katar arasındaki ortaklığın güçlendirilmesine olan bağlılığın ortaya koyulduğunu bildirdi.

Bolat, “Doha’da gerçekleştirilen EXPO 2023 fuarı çerçevesinde, Sayın Cumhurbaşkanımız Ticaret Bakanlığımızın ev sahipliğini yaptığı Türk Pavilyonu’nu ziyaret etmişlerdir.” açıklamasında bulundu.

Katar Emiri Şeyh Tamim ile gerçekleştirilen görüşmelere değinen Bolat, bu kapsamda Ticari Ekonomik Ortaklık Anlaşmasının (TEPA) yürürlüğe girmesi ile birlikte hedefin orta vadede ikili ticaretin 5 milyar dolara ulaşması olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bolat, Ekim ayında yaptığı bir açıklamada Katarlı şirketlerin Türkiye’ye olan yatırımlarının arttığını söylemişti. Açıklamasında Türkiye’ye yapılan yatırımların 20 milyar doları aştığını bildirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.