Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Katar ile Türkiye Arasında 12 Anlaşmaya İmza Atıldı

Erdoğan ile Katar Emiri Al Sani'nin yaptığı görüşmenin ardından iki ülke arasında ortak bildiri ve 12 anlaşmaya imza atıldı. Detaylar haberde;
Katar ile Türkiye Arasında 12 Anlaşmaya İmza Atıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Katar’da Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite’nin 9. Toplantısı ve Körfez İş Birliği Konseyi 44. Zirvesi’ne katıldı. Erdoğan ile Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin baş başa görüştükleri bildirildi. Görüşmede, çeşitli konuların ele alındığı kaydedildi.

Toplantının ardından iki ülke arasında 12 iş birliği anlaşması ile Yüksek Stratejik Komite 9. Toplantısı Ortak Bildirisi imzalandığı açıklandı. Törende Türkiye adına, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın çeşitli sözleşmelere de imza attığına işaret edildi.

Katar Emiri Şeyh Temim imzalanan anlaşmaların ardından resmi X hesabı üzerinden, “Yüksek Stratejik Komitemizin dokuzuncu toplantısına kardeşim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile başkanlık ettim.” ifadelerini kullandı.

Toplantıda stratejik ilişkilerin düzeyini değerlendirme ve ikili ilişkileri ülkeler arasındaki ticari ve ekonomik entegrasyonun artmasına yönelik görüşmelerin yapıldığını açıkladı.

Emiri Şeyh, anlaşmaların iki ülkenin ortak çıkarlarının gerçekleşmesine katkı sağlayan daha nitelikli ikili ortaklıklarla güçlendirme fırsatı sunduğunu ileri sürdü.

GCM Yatırım Banner

İki Ülke Arasında İmzalanan Anlaşmalar

“Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Katar Kültür Bakanlığı Arasında Kültürel Alanda İş Birliği Mutabakat Zaptı’nın Uygulanmasına Yönelik Üçüncü Yürütme Programı 2024-2025″ Fidan ile Katar Kültür Bakanı Abdurrahman bin Hamed Al Sani tarafından imzalandı.

Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Katar Devleti Çalışma Bakanlığı Arasında Çalışma Alanında İş Birliğine İlişkin Mutabakat Zaptı’nın da Fidan ve Katar Çalışma Bakanı Ali Bin Semih Al Marri’nin imzaladığına dikkat çekildi.

Hakan Fidan ile Katar Sosyal Kalkınma ve Aile Bakanı Meryem binti Ali bin Nasır el-Misned ise şu konuda anlaşma imzaladı;

“Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü ile Katar Devleti Hayır İşleri Düzenleme Kurumu arasında İnsani Yardım ve Hayır İşleri alanında İş Birliği Hususunda Mutabakat Zaptı”

Fidan ve Lusail Üniversitesi Rektörü Ali Bin Fetais Al Mari’nin imzaladığı mutabakat zaptının konusu ise şu şekilde;

“Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı ile Katar Devleti’ndeki Lusail Üniversitesi Arasında Türkiye Türkçesi Öğretim Merkezleri Kurulmasına İlişkin İş Birliği Protokolü”

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve Katar Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Halid bin Muhammed Al Atiyye de iki ülke arasında şu anlaşmaya imza attı;

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Katar Devleti Hükümeti Arasında Askeri Çerçeve Anlaşması”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile Katar Vakfı Hamad bin Khalifa Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Şeyha Hind bint Hamad Al Sani tarafından ise iki anlaşmaya imza atıldı. Anlaşmalarsa şu şekilde bildirildi;

“Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Katar Devleti Hamad Bin Khalifa Üniversitesi Arasında Bilimsel İş Birliği için Mutabakat Zaptı ve Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Katar Devleti Hamad Bin Khalifa Üniversitesi Arasında Stratejik İş Birliği Anlaşması”

“Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Katar Devleti İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı arasında Bilgi ve İletişim Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı”na ise Kacır ile Katar İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed bin Ali Al Mannai imza attı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Katar Maliye Bakanı Ali bin Ahmed Al Kuwari’nin ise iki ülke arasında şu anlaşmaya imza attığına dikkat çekildi;

“Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Katar Devleti Maliye Bakanlığı Arasında Ortak İş Birliğine İlişkin Mutabakat Zaptı”

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu ile Katar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeyh Halife bin Casim Al Sani’nin ise imzaladığı mutabakat zaptının şu olduğu belirtildi;

“Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile Katar Ticaret ve Sanayi Odası Arasında Yatırımın Teşviki Alanında İş Birliğine Dair Mutabakat Zaptı”

“Türkiye İhracatçılar Meclisi ile Katar Ticaret ve Sanayi Odası Arasında Mutabakat Zaptı”nı ise Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe ve Katar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeyh Halife bin Casim Al Sani tarafından imzalandığı açıklandı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.