Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kasım Enflasyonu için Çift Hane Tahmini Gelirken, Yeniden Düşmesinin Zor Olacağı Vurgulandı

Medley Global Advisers analisti Nigel Rendell, enflasyonun yeniden tek haneye inmesinin bir hayli zor olacağını belirtti. Ayrıntılar aşağıda;
Kasım Enflasyonu için Çift Hane Tahmini Gelirken, Yeniden Düşmesinin Zor Olacağı Vurgulandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Salı günü Kasım ayı tüketici fiyat endeksini açıklayacak. Son açıklanan verilere göre Türkiye’deki enflasyon oranı Ekim’de yıllık bazda %8,55 ile tek hanede gerçekleşti.

Bir önceki aya kıyasla %2 oranında artış gösteren enflasyon oranı, Eylül ayında da %9,26 ile tek hanede gelmişti. Ekonomi yönetimi tek hanenin ve düşüşün devam edeceğini belirtirken, Medley Global Advisers analisti Nigel Rendell, Kasım enflasyon verisinin %11 seviyesinde gerçekleşebileceğini öngördü.

Kıdemli analist Rendell, enflasyonun yeniden çift haneye çıkacağını ve tek haneye inmesinin zor olduğunu söyledi.

Enflasyon Düşmesi ZorYarın açıklanacak enflasyon rakamları öncesinde tahminlerini paylaşan Rendell, Kasım ayı TÜFE rakamlarının yıllık %11’e yükseleceğini belirtti. Aralık ayı veri trafiği açısından oldukça yoğun geçecek. TÜİK bu sabah üçüncü çeyreğe ilişkin büyüme rakamlarını açıkladı.

Çeyreklik bazda %0,9 ile beklentilere yakın büyüme kaydeden Türkiye ekonomisi %5 olan hedefini korumaya devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bu hedefi gerçekleştirebilmek için öncelikle yatırımların artırılması gerektiğini belirterek, üretim ve istihdam odaklı sektörleri güçlendireceklerini açıkladı.

Nigel Rendell ise hükümetin koyduğu %5 büyüme hedefinin çok yüksek olduğunu dile getirdi. Bu ay Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yılın son Para Politikası Kurulu toplantısı düzenleyecek.

GCM Yatırım Banner

Son üç toplantıda 1000 baz puanlık faiz indirimi uygulayan Merkez Bankası’nın bu toplantıda da indirime gitmesi öngörülüyor. Faiz konusunda tahminlerini de paylaşan Rendell, 200 baz puan indirim beklediğini aktardı.

14 ekonomistin katılımıyla gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre Kasım ayında enflasyonun yıllık %10,97 geleceği tahmin edildi.

Enflasyon TahminiYabancı kurumların yanında, yerel kurumların analistlerinden de çift hane tahmini yapıldı. Ekonomistlerin katıldığı anket sonuçlarına göre enflasyon Kasım’da %10,97 seviyesinde beklenirken, aylık %0,75 artış olması öngörülüyor.

2019 sonu için beklenti ise %11,99 seviyesinde. Ekim ayında açıklanan %8,55 seviyesinin ardından değerlendirme yapan ekonomistler, tek haneye inmenin yeterli olmadığını ve asıl zorlu sürecin bundan sonra gerçekleşeceğini aktarmıştı.

Merkez Bankası Kasım ayına ilişkin beklenti anketi sonuçlarına göre yıl sonu enflasyon tahmini %12,18 olarak açıklandı. Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan de baz etkisi geçtikten sonra enflasyonun yeniden yükseleceğini öngörmüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.