Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enflasyon Tek Haneye İnse de Asıl Zorlu Dönem Bundan Sonra Başlıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak enflasyon rakamlarından memnuniyetini dile getirirken, Özyeğin Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gizem Öztok Altınsaç asıl mücadelenin şimdi başladığını söyledi.
Enflasyon Tek Haneye İnse de Asıl Zorlu Dönem Bundan Sonra Başlıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bugün yurt içinde takip edilen en önemli ekonomik veri Ekim ayı enflasyon rakamları oldu. Yıllık bazda %8,55 seviyesinde gerçekleşen enflasyon verileri yüz güldürdü. Son iki aydır tek hanede gerçekleşen rakamlar piyasalara olumlu yansırken, TÜİK tarafından açıklanan verilerin ardından dolar geriledi, borsa 100.000 puanın üzerine çıktı.

Öte yandan ekonomistler baz etkisi geçtikten sonra enflasyonist baskıların yeniden ortaya çıkacağını ve asıl zorlu sürecin şimdi başladığını belirtiyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, enflasyonla mücadelede kararlı duruşun sürdürüleceğini ve yıl sonunda hedeflenen orana ulaşılacağını söyledi.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda enflasyon rakamlarını değerlendiren Bakan Albayrak atılan her adımın karşılığının yavaş yavaş alınmaya başladığını söyledi. TÜFE’de son üç yılın en düşük seviyesine ulaşıldığını ve mücadelede kararlı duruşun aynı şekilde devam edeceğini belirtti. Eylül ve Ekim ayında açıklanan rakamların ekonomide dengelenme sürecinin başarılı bir örneği olduğunu sözlerine ekledi.

Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan, baz etkisi geçtikten sonra enflasyonun yeniden yükseleceğini söyledi.

Enflasyon Yeniden YükselebilirBaşarılı ekonomist veriler açıklanmadan önce yaptığı değerlendirmede aylık %2,2, yıllık %8,7 oranında artış beklediklerini söylemişti. Nitekim TÜİK verileri de bunlara çok yakın geldi. Bu seviyelerin geçici olduğunu düşünen Erkan, baz etkisine bağlı olarak yaşanan düşüşlerin, söz konusu etki geçtikten sonra tersine döneceğini ve sene sonunda çift hane beklediklerini yorumladı.

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gizem Öztok Altınsaç’tan da benzer yorumlar geldi. Enflasyonla mücadelede test sürecimizin asıl şimdi başladığını belirterek, bunun aynı zamanda hedeflenen büyüme rakamı açısından da son derece önemli olduğunu dile getirdi.

GCM Yatırım Banner
2019 sonunda %12 enflasyon öngören Altınsaç, gelecek yıl ilk yarıda yeniden çift haneye çıkılacağını söyledi.

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gizem Öztok AltınsaçBundan sonraki sürecin baz etkisinin ortadan kalkması ile zorlu olacağını belirten Altınsaç, politika oluştururken iç talepteki canlanmanın enflasyonu kontrol etmede risk oluşturma ihtimalinin göz ardı edilmemesi gerektiğini aktardı.

Normalde %10 civarında olan gıda enflasyonunun Ekim itibarıyla %7,5’e gerilemesinin yaş meyve ve sebze ihracatında son bir yıldır görülen düşüş olduğunu söyledi. Yani gıda enflasyonundaki yıllık düşüşün fiyatlardaki azalmaya bağlı olarak değil, ihracattaki daralmadan kaynaklandığını sözlerine ekledi. Eğer ihracat normale dönerse gıda enflasyonunun yıllık enflasyona sağladığı desteğin de tersine döneceğini belirtti.

Enflasyon beklentilerinin verimli bir şekilde yorumlanması için Aralık ve Ocak aylarının izlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Enflasyonda Aralık ve Ocak Ayları İzlenmeliGeçen hafta yılın son enflasyon raporu yayımlandı. Merkez Bankası 2019 sonunda enflasyonda %12 seviyesini öngördü. Gizem Öztok Altınsaç, halen beklentinin tek hanede olmadığını, verimli bir tahmin yapılabilmesi için Aralık ve Ocak aylarında açıklanacak rakamların beklenmesi gerektiğini kaydetti. Büyüme hedeflerine de değinen Altınsaç, eğer potansiyelimizin üzerinde bir hızlı büyüme hedefimiz var ise bunun sonuçlarının da hesaplanması gerektiğini vurguladı.

Merkez Bankası’nın son üç toplantıda, üç kez olmak üzere 1000 baz puanlık faiz indirimi yaptığını fakat gelinen seviyenin oldukça kritik olduğunu belirtti.

Merkez Bankası Politikası“Mevcut mevduat faizimizi stopajdan arındırırsak, yaklaşık %11 seviyesinde bir yıllık getiri sunan mevduat faizinden %11 seviyesindeki 12 aylık enflayson beklentisini çıkardığımızda, reel faiz anlamında hiç bir getiri kalmamakta.” şeklinde konuştu. Bu durumun ise dövize talebi artıracağına dikkat çekti.

Son dönemde ticaret savaşı ve Brexit sürecinde olumlu gelişmeler olduğunu, bunun da birçok ülkenin faydasına olan durumlar olduğunu söyledi. Finansal piyasaların iyi gittiği ortamda rehavete kapılmadan hareket edilmesi gerektiğini vurgulayarak, şartların tersine döndüğünde olumsuz etkilenmememiz gerektiğine vurgu yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.