Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Karşılıksız Çek Adedi ve Tutarı Kasım Ayında Düşüşe Geçti!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası EVDS sisteminde yayımlanan Takasbank verilerine göre karşılıksız çek adedinde bir önceki aya göre düşüş yaşandı. Detaylar;
Karşılıksız Çek Adedi ve Tutarı Kasım Ayında Düşüşe Geçti!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Karşılıksız çek adedi ve tutarlarına ilişkin Kasım ayı verileri, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Elektronik Veri Dağıtım Merkezi (EVDS) sistemi üzerinden paylaşıldı. Yayımlanan Takasbank verilerine göre karşılıksız çek adedi Kasım’da düşüşe geçti.

Karşılıksız Çek Adedinde Yüzde 28’lik Düşüş

Takasbank çek takas sistemine ibraz edilip karşılıksız kalan çek adedi, bir önceki aya kıyasla düşüş gösterirken düşüş oranı yüzde 28 oldu.

Ekim 2023 döneminde karşılıksız çek adedi 14 bin 270 adet seviyesinde bulunurken Kasım ayında ayında 10 bin 268 adet oldu.

Karşılıksız çek tutarı da düşüş gösterdi. Bir önceki ayın 6,03 milyar TL seviyesindeki toplam tutar, Kasım ayında 4,5 milyar TL’ye gerileme gösterdi.

Toplam ibraz edilen çek sayısı, Ekim ayında 1 milyon 554 bin 812 adet olarak belirlenmişti. Bu rakam Kasım’da 1 milyon 98 bin 516 adet oldu.

GCM Yatırım Banner

Toplam ibraz edilen çek tutarı 422,4 milyar TL seviyesinden 354,6 milyar TL’ye geriledi.

EVDS’de yayımlanan bir diğer bilgiye göre mahsuplaşmaya tabi çek adedi 1 milyon 518 bin 651 adetten 1 milyon 70 bin 502 adede düştü.

İlgili çek tutarı ise 401,8 milyar TL’den 337 milyar TL seviyesine gerileme gösterdi.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi’nin Ekim 2023 sayısında, karşılıksız çek tutarının bankalara ibraz edilen toplam çek tutarına oranının Ekim ayında yüzde 1,39 ile 2021 Haziran döneminden bu yana en yüksek seviyeye çıktığı belirtilmişti.

Söz konusu dönemde karşılıksız çek tutarının 8,1 milyar TL seviyesine ulaşarak rekor seviyeyi gördüğü, bankalara ibraz edilen toplam çek tutarının ise 583,3 milyar TL ile tarihi zirveyi gördüğü bilgisi verilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın