Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Karşılıksız Çek Tutarında Dikkat Çekici Yükseliş! Rekor Kırıldı

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Ekim 2023 raporuna göre karşılıksız çek oranı Haziran 2021'den bu yana en yüksek seviyeye yükseldi. Detaylar haberde;
Karşılıksız Çek Tutarında Dikkat Çekici Yükseliş! Rekor Kırıldı
HABER GİRİŞ

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi’nin düzenli olarak paylaştığı aylık bültenin Ekim 2023 sayısı bugün yayımlandı. Rapora göre söz konusu dönemde, karşılıksız çek tutarının bankalara ibraz edilen toplam çek tutarına oranı yüzde 1,39 ile 2021 Haziran döneminden bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

TBB’nin raporunda, bankalara ibraz edilen ve karşılıksız işlemi yapılan çek bilgileri, karşılıksız çeklerin illere ve bölgelere göre dağılımı, ibrazında ödenen çek bilgileri ve ibrazında ödenen çeklerin illere ve bölgelere göre dağılımı gibi bilgilere yer verildi.

Ekim’de Karşılıksız Çek Tutarı Rekor Seviyeyi Gördü

Bu dönemde karşılıksız çek tutarındaki hızlı yükseliş dikkat çekici boyutta oldu. Ekim ayında karşılıksız çek tutarı 8,1 milyar TL seviyesine ulaşarak rekor seviyeyi gördü.

Yine aynı dönemde bankalara ibraz edilen toplam çek tutarı 583,3 milyar TL ile tarihi zirveyi gördü.

Karşılıksız Çek İşlemleri Ekim 2023 Raporu
Kaynak: TBB

Karşılıksız işlemi yapılan çek tutarının ibraz edilen çeklere oranı da arttı. Karşılıksız çek tutarındaki ivmeyi ortaya koyan bu iki verinin kıyaslanmasında karşılıksız çek oranının tutar olarak yüzde 1,39 olduğu görüldü.

GCM Yatırım Banner

Bu tablo, karşılıksız çek oranında 2021 Haziran ayından bu yana en yüksek seyrin izlendiğine işaret etti. Karşılıksız çek oranı, Haziran ve Temmuz aylarında da yüzde 1,38 ile son zamanların en yüksek seviyesine yükselmişti.

Ekim ayında karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı adet olarak bakıldığında ise yüzde 0,9 olarak gerçekleşti.

Karşılıksız İşlemi Yapılan Çek Tutarında Artış

Raporda, 2023 yılının Ocak-Ekim döneminde bankalara ibraz anında karşılıksız çıkan, 13,8 bin keşideciye ait 122 bin adet çekin toplam tutarının 44 milyar TL olduğu belirtildi.

Karşılıksız işlemi yapılan 8.811 keşideciye ait toplam 7,5 milyar TL tutarındaki 23,1 bin adet çekin daha sonra ödendiği bilgisi verildi.

Bu dönem boyunca karşılıksız işlemi yapılan çek tutarının en yüksek olduğu iller ise İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir ve Antalya şeklinde sıralandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın