Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Karadeniz’e Düşen ABD İHA’sı için Rusya’dan Provokasyon İddiası

Dmitry Polyansky'e göre ABD insansız hava aracı özel askeri operasyon için kurulan geçici hava sahası sınırlarını ihlal etti. Detaylar haberde;
Karadeniz’e Düşen ABD İHA’sı için Rusya’dan Provokasyon İddiası
Yorum

ABD’ye ait olan insansız hava aracının (İHA) iki Rus Su-27 uçağı tarafından Salı günü Karadeniz’e düşürülmesinin üzerine Rusya’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilci Yardımcısı Dmitry Polyansky’den açıklama geldi. Polyansky, söz konusu olayda ABD İHA’sının kasıtlı ve tehlikeli bir provokasyon yaptığını savundu.

ABD İHA’sının özel askeri operasyon için kurulan geçici hava sahası rejimi sınırlarını ihlal ettiğini ileri süren Polyansky, sınırların ABD tarafından bilindiğine dikkat çekerek şöyle ekledi;

“Bence bu, bu tür durumlarda genellikle büyük güçlerle üzerinde anlaşmaya varılan anlaşmazlığı giderme düzenlemelerinin bir parçası.”

Kasıtlı Bir Provokasyon

ABD tarafından yapılan provokasyonun kasıtlı olduğunu öne süren Polyansky, çok tehlikeli bir provokasyon olduğunun da altını çizdi.

Rus haber ajansı TASS, Rusya Savunma Bakanlığı’nın Hava Kuvvetleri kontrol araçları tarafından Salı sabahı Kırım Yarımadası yakınlarında bir ABD MQ-9 hava aracı tespit ettiğini anımsattı.

İHA’nın transponderlerinin kapalı olduğu kaydedilerek, özel askeri operasyondaki hava sahasını geçici olarak kullanma modunun bulunduğu bir bölgenin sınırlarını ihlal ettiği belirtildi.

Rus Uçakları Havadan Silah Kullanmıyor

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada İHA’nın keskin manevralarının kontrolsüz uçuşa geçerek irtifa kaybetmesine ve denize düşmesine sebep olduğu da vurgulanmıştı.

Bakanlık, Rus savaş uçaklarının havadan silah kullanmadığını da bildirdi. Ayrıca Rus savaş uçağının hava aracıyla temas kurmadığını ve güvenli bir şekilde ana hava sahasına döndüğü eklendi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar dün yaptığı açıklamada konuya ilişkin yorumda bulunmuştu. Akar, olayı yakından takip ederek çeşitli temaslar kurduklarını söylemişti.

Söz konusu durumun çözümünden yana olduklarını bildiren Akar, ilgili kurumlar tarafından görüşmelerin yapıldığını paylaşmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu