Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Karadeniz Gazıyla Toplam 5,9 Milyar TL’lik Fatura Karşılanacak

GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, Karadeniz gazı ile ilgili detayları paylaştı ve devletin 5,9 milyar liralık faturayı karşılayabileceğini söyledi. İşte detaylar;
Karadeniz Gazıyla Toplam 5,9 Milyar TL’lik Fatura Karşılanacak
HABER GİRİŞ

Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) Başkanı Yaşar Arslan, 20 Nisan’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Karadeniz gazıyla ilgili açıklamalarını anımsatarak yerli doğal gazın kısa süre içinde işlenerek kullanıma hazır hale getirileceğini belirtti. Planlamalara göre yerli doğal gazın Mayıs ayında tüketicilerle buluşabileceğini aktardı.

Doğal gazın hem ısınmada hem de sıcak su ve pişirme amaçlı kullanılan kömür, LPG gibi kaynaklara göre ortalama 2-3 kat daha ucuz olduğunu ifade etti. 2022 yılında bir hanenin yıllık doğal gaz masrafının yaklaşık 6 bin TL olduğunu paylaştı.

Yerli doğal gaz ile bu tutarın daha da düşmesinin mümkün olduğunu, Karadeniz gazıyla yaklaşık 19 milyon 200 bin abonenin toplamda 5,9 milyar liralık faturasının devlet tarafından karşılanabileceğini söyledi.

“İthalat 8-9 Milyar Dolar Azalabilir”

Karadeniz doğal gazının üretim kapasitesinin artmasıyla Türkiye’nin yıllık doğal gaz ithalat faturasının bugünkü fiyatlar üzerinden 8-9 milyar dolar civarında düşeceğinin tahmin edildiğini ifade etti. Keşfedilen doğal gazın miktarının yüksek olması ve maliyetinin ithal edilen doğal gaza göre az olması bebesiyle enerji stratejisi anlamında Türkiye’nin elini güçlendirdiğini dile getirdi.

Arslan, 2023 yılında sondajı tamamlanan 10 kuyu ile günde 10 milyon metreküp, 2026-206 yıllarında 40 kuyuda sondajın tamamlanmasıyla ise günlük 40 milyon metreküp doğal gaz üretilmesinin beklendiğini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

“Dışa Bağımlılık Azalacak”

GAZBİR Başkanı, Türkiye’nin 100 milyar metreküp kadar doğal gazı işleme ve sisteme verebilecek altyapıya ve imkana sahip olduğunu, Türkiye’nin ilerleyen yıllarda komşu ülkelere doğal gaz ihracatı yapabilecek konuma gelinebileceğini belirtti.

Sakarya Doğal Gaz Sahası Geliştirme Projesi gibi büyük ölçekli doğal gaz yatırımları ile Türkiye’nin dışa bağımlılığının ciddi oranda azalacağını vurguladı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.